Auteur Topic: Voor de doden laten dopen?  (gelezen 707 keer)

Harm

  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 3849
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Gepost op: augustus 13, 2003, 06:17:30 pm »
quote:
1 Korintiërs 15, 29:
Wat hebben trouwens zij die zich voor de doden laten dopen hieraan? Als er helemaal geen doden verrijzen, waarom laten zij zich dan nog dopen voor hen?

            
Wat wordt er bedoeld met 'voor de doden' laten dopen? Wat houdt dat in?

Het idee wat ik er bij heb is dat iemand zich heeft laten dopen voor iemand anders, die al gestorven is. Maar dat kan toch niet? Wat heeft dat dan voor nut? Iemand moet toch zelf een keus voor God maken? Dat kan een ander, door de doop, toch niet doen? Anders zou de doop IMHO een te belangrijke plaats toegedicht krijgen. Net alsof je door _alleen_ een doop behouden kan worden.
"Books and cleverness! There are more important things - friendship and bravery!" - Hermione Granger

wimpie

  • Berichten: 214
  • WWJD?
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #1 Gepost op: augustus 13, 2003, 06:58:41 pm »
Moet je die vraag niet in een ander tijdsbeeld zien? Omdat nog niet iedereen wist van Jezus?
De vraag die centraal staat is waarom je je uberhaupt zou laten dopen als er toch no such thing is als opstanding uit de dood. Dachten de mensen in Korinte dat als je je liet dopen dat dat gelijk effect had op overleden familieleden/dierbaren ofzo?

Wilhelmina

  • Berichten: 2340
  • Want uit Hem, en door Hem en t
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #2 Gepost op: augustus 13, 2003, 07:02:19 pm »
quote:
op 13 Aug 2003 18:58:41 schreef wimpie:
Moet je die vraag niet in een ander tijdsbeeld zien? Omdat nog niet iedereen wist van Jezus?
De vraag die centraal staat is waarom je je uberhaupt zou laten dopen als er toch no such thing is als opstanding uit de dood. Dachten de mensen in Korinte dat als je je liet dopen dat dat gelijk effect had op overleden familieleden/dierbaren ofzo?

            
Ik heb me laten vertellen dat de Mormonen het nu nóg doen.

emmy

  • Berichten: 147
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #3 Gepost op: augustus 13, 2003, 07:58:59 pm »
Nog een uitleg die aan deze tekste gegeven wordt:

de korinthiers lieten zich destijds misschien dopen om herenigd te worden met overleden christenen..
Onderzoek alles..

Zwever

  • Berichten: 2249
  • Naar Azië gevlogen
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #4 Gepost op: augustus 13, 2003, 11:52:39 pm »
Lang leve de netbible:

Many suggestions have been offered for the puzzling expression baptized for the dead. The most likely interpretation is that some Corinthians had undergone baptism to bear witness to the faith of fellow believers who had died without experiencing that rite themselves. Paul's reference to the practice here is neither a recommendation nor a condemnation. He simply uses it as evidence from the lives of the Corinthians themselves to bolster his larger argument, begun in 15:12, that resurrection from the dead is a present reality in Christ and a future reality for them. Whatever they may have proclaimed, the Corinthians' actions demonstrated that they had hope for a bodily resurrection.

Ik zou hier aan toe willen voegen dat het dopen zelf ook opstaan uit de dood is, in figuurlijke zin, en als je dan een beetje rommelt met de vertaling uit het grieks zou het misschien kunnen betekenen dat Paulus hier dus beweert dat als je je laat dopen, je al belijdt te geloven in de opstanding.
Mission = finding out what God is doing, and joining in!

parepidemos

  • Berichten: 165
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #5 Gepost op: augustus 14, 2003, 09:51:26 pm »
Prof. Van Bruggen geeft in zijn boek Het lezen van de Bijbel nog een heel andere mogelijke verklaring. Hij laat zien dat die griekse uitdrukking 'zich laten dopen voor' ook zoiets kan beteken als 'heel druk bezig zijn met' (misschien letterlijker 'helemaal ondergaan in' -> 'helemaal opgaan in'). Paulus zou er hier dan op wijzen dat er in Korintie mensen zijn die dagwerk hebben aan het verzorgen van doden. En Paulus vraagt dan naar de zin ervan als er toch geen doden zouden worden opgewekt.
Het opvallende van deze verklaring is dat het wordt dopen een alledaagse, een niet-speciefiek-christelijke betekenis krijgt. Een soortgelijk effect krijg je als nederlands lezende wanneer je in een bijbel bij het woord dopen gaat lezen: dompelen. Taalkundig zo gek niet, maar geeft soms een veel frissere kijk op wat er staat.
Zeg niet: Hoe komt het, dat de vroegere tijden slechter waren dan deze? Want niet uit wijsheid zoudt gij aldus vragen. (vgl Prediker 7:10)

Zwever

  • Berichten: 2249
  • Naar Azië gevlogen
    • Bekijk profiel
Voor de doden laten dopen?
« Reactie #6 Gepost op: augustus 14, 2003, 10:01:14 pm »
Oftewel, we weten het niet, maar het zit wel safe

En die Mormomen hebben hier inderdaad een hele rare praktijk uit gehaald, ter bevestiging van Wilhelmina.
Mission = finding out what God is doing, and joining in!