quote:
op 22 Oct 2003 11:11:19 schreef pol_a:
- Krijgt een gemeente de predikant (en de ambtsdragers) die ze verdient? Zowel de te beroepen predikant als de ambtsdragers worden in een verkiezing door de belijdende leden van de gemeente gekozen. Aangezien ene predikant voor onbepaalde tijd aan een gemeente verbonden is, is het lastiger om de invloed van een predikant te “sturen”. Die mogelijkheid bestaat echter wel door de verkiezingen van ambtsdragers.
- Een predikant heeft, als het goed is, niets meer te zeggen dan de overige ambtsdragers tijdens de kerkeraadsvergaderingen. Wel heeft hij mogelijk door een grotere bagage aan theologische kennis de mogelijkheid om zijn standpunt overtuigender te beargumenteren. Ik heb echter in de praktijk meerdere malen mogen ervaren dat kerkeraadsleden met succes een ander standpunt verdedigden dan de predikant
In voorgaande quotes krijg ik het idee dat de studenten die in de wijk wonen geen lid zijn van de desbetreffende wijk. Anders zouden ze niet diensten in een andere gemeente bezoeken (perforatie). Dan zal het moeilijk worden om een stem te hebben in zaken die in een gemeente spelen. Zouden ze wel lid zijn, dan zouden ze bij ambtsdragersverkiezingen richting kunnen geven aan hun standpunten.
Goed punt. Een predikant is niet degene die bepaald wat er gebeurd.
Ook je indruk, dat veel studenten geen lid zijn van de betreffende gemeente is juist.
Waarom? Je gaat toch niet naar ******** . Dan kijkt men je vreemd aan.
Wat bezielt die mensen toch, die niet naar ******** 2 gaan?
Er wordt een beeld geschetst dat alle jongeren naar ********2 gaan en de ouderen naar West.
Dit beeld klop niet met de praktijk. Minstens 25 % van de kerkgangers in ******** is beneden de 30 jaar. Terwijl meer dan 50 % van de ingeschreven leden jonger is als 30.
Dat deze verhouding niet duidelijk zichtbaar is in de erediensten heeft ook andere oorzaken.
Studenten gaan wel eens naar hun ouderlijk huis, naar hun vriend(in) of schoon ouders.
********2 is, net als ********3 en ********4 een gemeente met een basisschool. Dit trekt jonge gezinnen. Iets wat je merkt in de leeftijdsopbouw van de gemeente. Toch zegt leeftijdsopbouw niets over de veranderingsgezindheid.
In het verleden zaten er nogal wat sympatisanten van de Reformanda in de kerkenraad van ********. De kerkenraad heeft in het verleden zelfs de narratieve prediking van een predikant afgekeurd omdat dit niet bijbels geacht werd. Dit is naar de gemeente toe gecommuniceerd. De kritiek inzake narratieve prediking is exact terug te vinden in de brochure “Laten wij ons bekeren.”. Ik ben er nogal van geschrokken dat er zo veel van alle verwijten terug te vinden is in alle publicaties van de Reformanda.
Kun je een kerkenraad die er nu zit afrekenen op fouten die in het verleden gemaakt zijn?
De meeste broeders hebben deze periode niet als kerkenraadslid meegemaakt. De ambtsdragers die wel een deel van deze periode meegemaakt hebben kun je ook niet persoonlijk afrekenen op de standpunten van de toenmalige kerkenraad.
Van een negatief imago kom je niet snel af.
Dan is er nog een ander probleem: Hoe communiceer je?
Het is onmogelijk om vandaag de dag niemand voor het hoofd te stoten.
Ben je voor interkerkelijke evangelisatie dan heb je mot met de bezwaarden.
Ben je tegen interkerkelijke evangelisatie dan heb je mot met de jeugd.
Probeer je een middenweg te zoeken, dan krijg je de wind van voren en van achteren.