Auteur Topic: vrijgemaakte vrije school ?!  (gelezen 8281 keer)

la roche

  • Berichten: 3
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Gepost op: januari 05, 2006, 12:03:43 am »
Mij is opgevallen dat in het geref.onderwijs te weinig aandacht is voor de mens als geheel: denken-voelen-willen. Kinderen worden al zeer snel in hun denkontwikkeling aangepakt en ontwikkeld, terwijl de andere delen in de mens onderontwikkeld blijven in het geref. onderwijs. Ik zie in het antroposofisch onderwijs veel goeds. En krijg daar het gevoel:" Zo zouden we als christenen moeten leven!"
Je kunt zo over me heenvallen met alle tegens van de antroposofie, maar daar zit ik niet op te wachten. Wel wil ik de goede dingen die ik tegenkom graag delen met mensen die hier ook mooie dingen zien. Ik denk dan aan de kunstzinnige vorming via schilderlessen, boetseren, de vertelkunst (de vertelstof=de leerstof, d.w.z geen methode's),euritmie, gebruik van natuurlijke materialen, bewuste eet-en kleedgedrag, veel kennis over Gods natuur d.m.v plantkunde, dierkunde, projectieve meetkunde en mineralogie, getuigschriften etc. etc.
Het is bijzonder dat ze op de vrijeschool antroposofisch rekenen en taal kunnen geven, echt het 3 delige mensbeeld( denken, voelen en willen) in de leervakken weten te verwerken. Je visie dus echt praktisch in elk vak! Dit mis ik in het geref. onderwijs.
Ik zou graag de gaven die de kinderen van God hebben gekregen meer willen ontwikkelen met de kennis en ervaringen van antroposofen. Wie deelt met mij deze mening?

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #1 Gepost op: januari 05, 2006, 12:35:20 pm »
Ik heb zelf stage gelopen op een vrije school (middelbaar onderwijs). Daarbij heb ik aan de ene kant ook die aantrekkelijke 'complete mensbeeld'-aanpak gezien, en ik zie er inderdaad ook wel een voordeel aan zitten. Maar mijn grote bezwaar tegen de antroposofische aanpak, die je m.i. maar moeilijk kunt lostrekken van hun lesmethoden, is dat het zo ongelooflijk mens-optimistisch is. Uitgangspunt is dat het goede in de mens aanwezig is, en alleen maar wakker gemaakt moet worden. Dat kan ik niet overeenbrengen met gereformeerde uitgangspunten (het goede komt van God, en de mens is uit zichzelf geneigd tot alle kwaad). Daarbij kan ik het ook niet overeenbrengen met wat ik in de praktijk zie, zeker bij pubers: die hebben best af en toe een schop onder hun kont nodig. In het antroposofisch onderwijs is dat een van de zwakke punten, in de praktijk (tenminste, dat is mijn ervaring).
Ik geef momenteel o.a. bijles aan een leerling die tot en met de 3e klas (voortgezet onderwijs) op de vrije school heeft gezeten, en die is nu erg blij dat ze sinds de zomervakantie op regulier onderwijs zit: daar krijgt ze tenminste stevige kost, en ze kan de lijn in de lesstof beter volgen. Al die vakken waarbij ze handwerk en techniek e.d. deden, was ze intussen wel zat.
Het lijkt erop dat ze in de antroposofie een mensbeeld als ideaal hebben, waar niet alle kinderen aan voldoen, namelijk dat je alleen echt tot je recht komt als je in alle gebieden van je menszijn even goed bent. Een beetje lastig als je dan een leerling hebt met motivatieproblemen, of als iemand op één gebied minder sterk is (door aanleg).

Ik heb best wel wat geleerd van die stage, maar ik heb ook geleerd dat dat type onderwijs vooral geschikt is voor leerlingen die intrinsiek (vanuit zichzelf) gemotiveerd zijn voor veel vakken. Voor andere leerlingen is de vrijheid te groot, en de sturing te weinig. Die zijn beter af op 'gewoon' regulier onderwijs.

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #2 Gepost op: januari 05, 2006, 12:38:57 pm »
Mijn ideaal zou zijn: een gereformeerde scholengemeenschap waarbinnen leerlingen nog kunnen kiezen (of eigenlijk: de ouders, docenten en leerlingen samen) of iemand in een montessori-achtige leerlijn terecht komt, of meer klassikaal, of... (vul maar in). Afhankelijk van hoe een leerling in elkaar zit, of hij/zij veel eigen verantwoordelijkheid aankan, etc.

Helaas is dat praktisch waarschijnlijk niet te realiseren, tenzij je allerlei leraren hebt die makkelijk van lesmethode kunnen switchen. Gezien de ervaringen met de verandering van mammoet naar 2e fase e.d. lijkt me dat een utopie :( .

Scholasticus

  • Berichten: 365
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #3 Gepost op: januari 05, 2006, 02:09:28 pm »
Dat vind ik een leuk idee! Je voorkomt dan een alles-of-niets benadering.

De laatste 5 à 10 jaar zijn de meeste vrijgemaakte basisscholen gefuseerd tot wat grotere clusters. Zou het niet handig zijn om binnen zo'n cluster specifieke deskundigheid in verschillende onderwijsfilosofieën te ontwikkelen, zodat je per regio verschillende didactisch-pedagogische aanpakken kunt aanbieden?
Dat zou kunnen in de vorm van aanvulling op het gewone klassikale onderwijs, bv. twee of drie dagdelen per week voor groepjes leerlingen uit de hele school die daar geschikt voor zijn.

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #4 Gepost op: januari 05, 2006, 02:14:24 pm »
Helaas is klassikaal onderwijs vanuit Den Haag enigszins verboden geworden... :(

Scholasticus

  • Berichten: 365
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #5 Gepost op: januari 05, 2006, 06:57:47 pm »
OK.
Op veel scholen is het volgens mij nog steeds zo dat de kinderen, zij het in verschillend tempo en met veel zelfstandig werken, ongeveer dezelfde leerstof met dezelfde werkvormen krijgen.
Wat blijft er dan over van mijn suggestie om per regionaal cluster aan specialisatie in bv. Montessori, Jenaplan, Dalton etc. te werken?

la roche

  • Berichten: 3
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #6 Gepost op: januari 05, 2006, 07:39:37 pm »
Ik heb het nu v.n. over basisonderwijs. Hoe lang is er stage gelopen?Je zegt dat er wel een voordeel zat aan het vrije schoolsysteem....welke dan? Ik vind het jammer dat je gelijk over gaat naar de negatieve kant . Bekijk de voorbeelden die ik geef nog eens goed en reageer daar eens op. Waarom in het geref.onderw.zo weinig kunstzinnige vorming, minder taalgevoeligheid, minder uren muziek en koor etc.?
Ik ervaar juist heel veel structuur op de vrije school. Daar zitten de kinderen meer in vorm en is er meer discipline merkbaar. Meer beleefdheid, beter taalgebruik en respect voor leerkrachten. Iedere ochtend krijgt de leerkracht een hand en kijkt men elkaar eerlijk in de ogen.
Vrij heeft niets met'" doen wat je wilt" te maken  maar met vrij van de overheid.
Zij nemen bewust een standpunt in en hebben een eigen identiteit die ze waar maken en daar ben ik jaloers op . Zij voegen zich niet naar Zoetermeer om zo maar genoeg geld te krijgen.
Waar het mij om gaat is, de praktijk op de vrije scholen waar wij als gereformeerden veel van zouden kunnen leren.Maar dan moet je niet gelijk de deur dicht gooien en zeggen ze: we zijn geneigd tot alle kwaad. Mij komt de tekst Jacobus 1 vers 17 boven: Iedere gave die goed is , komt van de Vader der lichten. En daarmee weet ik ook dat er goed en kwaad in ons is.

Marloes

  • Berichten: 4175
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #7 Gepost op: januari 07, 2006, 02:33:45 pm »
Lijkt mij ook wel leuk... Gewone vrije scholen vallen voor ons af ivm de antroposofische leer, maar een gereformeerde versie zouden we zeker overwegen. :)
[Prediker 7:29]

porcupine

  • Berichten: 1013
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #8 Gepost op: januari 07, 2006, 02:46:37 pm »
Hoewel er vast genoeg draagvlak voor zou zijn, verspreid over Nederland voor één vrije gereformeerde school, krijg je dan wel een gesleep met kinderen, juist door die verspreiding. Of om dat tegen te gaan een soort van kostschoolinstantie...  :/ Dan kun je het nog beter doen als in de VS, thuisonderwijs geven, als je kind zo bijzonder is dat het in het reguliere onderwijs niet tot haar/ zijn recht komt.
« Laatst bewerkt op: januari 07, 2006, 02:51:25 pm door porcupine »

CZ

  • Berichten: 299
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #9 Gepost op: januari 07, 2006, 03:38:39 pm »
afgezien praktische redenen(de afstand) zal ik mijn dochtertje niet zo gauw naar de grefo school sturen, een gereformeerde kapstok is geen garantie voor liefdevolle opgevoede kinderen - ik heb niet idee dat de school waar ik op zat de kinderen echt zoveel beter gedroegen dan op een seculiere - al zal er ietsjes minder gevloekt zijn misschien.

Soms is het gereformeerde mensbeeld of HOE het wordt uitgedragen weer té negatief. De bijbel spreekt duidelijk over de zondigheid van de mens, maar ook over in Christus een nieuwe schepping zijn. Wie nadruk op zondigheid alleen legt, doet minnetjes over verlossing, bevrijding en groei door Gods veranderend werk in mensenharten en kinderharten.

In het geref.onderwijs en vaak de kerk ligt vaak de nadruk op de eerste. Als je kinderen al dan niet bewust de indruk voorhoud dat ze zondig zijn en het niet veel beter met ze zal worden, geef je niet echt een positief signaal af. Sta dan niet verbaast als ze later liefdeloos blijven gedragen.

Laodicea

  • Berichten: 4061
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #10 Gepost op: januari 07, 2006, 04:09:06 pm »
Wat krijgen kinderen op een Vrije school eigenlijk allemaal mee van de antroposofische leer?
"Helvidius heeft zichzelf erg naïef betoond, door te zeggen dat Maria diverse zonen had omdat in enkele passages gesproken wordt over de broers van Christus" Johannes Calvijn.

la roche

  • Berichten: 3
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #11 Gepost op: januari 09, 2006, 01:03:56 am »
het gaat er om wat er in het gereformeerde onderwijs wordt meegegeven en wat je aan goeds kunt meenemen van de vrije school om het geref.onderwijs kunt verrijken.
Bestaat er een platform om dit soort zaken op pedagogisch en onderwijskundig gebied eens te vereenigen en te onderzoeken?

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #12 Gepost op: januari 09, 2006, 08:31:22 am »

quote:

la roche schreef op 05 januari 2006 om 19:39:
Ik heb het nu v.n. over basisonderwijs. Hoe lang is er stage gelopen?Je zegt dat er wel een voordeel zat aan het vrije schoolsysteem....welke dan? Ik vind het jammer dat je gelijk over gaat naar de negatieve kant . Bekijk de voorbeelden die ik geef nog eens goed en reageer daar eens op. Waarom in het geref.onderw.zo weinig kunstzinnige vorming, minder taalgevoeligheid, minder uren muziek en koor etc.?

De stage die ik heb gelopen besloeg 10 weken, waarvan 3 voltijd en de rest deeltijd.
Voordelen die ik zag, zijn met name de kunstzinnige vakken en de manier waarop de lesstof 'breed' werd aangeboden. Voor leerlingen met brede interesses en/of aanleg voor kunstzinnige uitingen is de Vrije School zeker een aanrader. Probleem is alleen dat er ook veel leerlingen zijn die juist die kunstzinnige uitingen een ramp vinden, saai, etc.

Daarnaast de projecturen, waardoor in elke week/ elke 2 weken een onderwerp uitgediept werd, de eerste uren.
Tegelijk zie ik daar ook een groot nadeel aan: vaardigheden van bijv. wiskunde die in een projectweek zijn aangeleerd, zakken (in de praktijk) snel weg door te weinig herhaling. Dat gevaar heb je bij de 'reguliere' lesmethoden ook al, maar bij de Vrije School hier ter dorpe is het wel een probleem dat ik erg vaak zie (ik werk nu nog regelmatig met (ex-)leerlingen van die school).

quote:

Ik ervaar juist heel veel structuur op de vrije school. Daar zitten de kinderen meer in vorm en is er meer discipline merkbaar. Meer beleefdheid, beter taalgebruik en respect voor leerkrachten. Iedere ochtend krijgt de leerkracht een hand en kijkt men elkaar eerlijk in de ogen.

Het hangt ervan af wat je onder structuur verstaat. Als het gaat om lesuren, ordehandhaving (discipline), dan geef ik je wel gelijk. Al zitten ook op de vrije school leerkrachten die weggepest dreigen te worden door hun leerlingen. Er is wel veel aandacht voor goede omgangsvormen, maar dat kan ook te maken hebben met het feit dat over het algemeen de leerlingen op de Vrije School uit de rijkere milieu's komen.
De leerkracht krijgt een hand inderdaad, maar bij leraren die bij de leerlingen 'eruit ligt', heeft dan een hoop nare opmerkingen of scheve blikken te verwerken. Bij leraren die wel aanzien genieten bij de leerlingen, vraag ik me af of dat daadwerkelijk bevorderd wordt door dat handjesschudden. Bij regulier onderwijs wordt dat gezag toch ook 'verdiend' door goede ordehandhaving?

quote:


Vrij heeft niets met'" doen wat je wilt" te maken  maar met vrij van de overheid.
Zij nemen bewust een standpunt in en hebben een eigen identiteit die ze waar maken en daar ben ik jaloers op . Zij voegen zich niet naar Zoetermeer om zo maar genoeg geld te krijgen.

Wel grappig, ik heb tijdens mijn stage precies nog de discussies meegemaakt in de docentenkamer over 'wat te doen met de invoering van de tweede fase'. Ze moesten namelijk wel aanpassen richting de wensen van Zoetermeer, juist ook vanwege het geld. Ze zijn daarin toch wel eigenwijs, maar ik heb de indruk dat ook gereformeerde scholen hun best doen de regels niet over hun identiteit te laten heersen.
't Is maar goed dat Zoetermeer heeft aangekondigd meer vrijheid voor de individuele leerkracht te zullen geven, al is het nog even afwachten of dat in de praktijk ook doorwerkt. ;)

quote:

Waar het mij om gaat is, de praktijk op de vrije scholen waar wij als gereformeerden veel van zouden kunnen leren.Maar dan moet je niet gelijk de deur dicht gooien en zeggen ze: we zijn geneigd tot alle kwaad. Mij komt de tekst Jacobus 1 vers 17 boven: Iedere gave die goed is , komt van de Vader der lichten. En daarmee weet ik ook dat er goed en kwaad in ons is.

Je hebt gelijk als je zegt dat eenzijdigheid in het mensbeeld verkeerd is. Maar het verlost-zijn van christenen is toch wel iets heeel anders dan het mensoptimistische zelfverwerkelijkende uitgangspunt van antroposofen. Christenen verwachten hun heil van Christus, niet van zichzelf of van een goede symbiose met de natuur of hun innerlijke 'ik'. In de eurithmie-lessen is die symbiose als doelstelling redelijk expliciet, je zou daar best een hoop aan moeten veranderen om dat uitgangspunt een christelijke invulling te geven.
« Laatst bewerkt op: januari 09, 2006, 08:49:40 am door E-line »

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #13 Gepost op: januari 09, 2006, 08:45:06 am »
Nog even over de structuur, ik heb een examenklasser geïnterviewd tijdens m'n stage. Op mijn open vraag 'wat vind je van de Vrije school?' gaf hij als antwoord: 'Op zich wel goed, maar de druk om dingen af te hebben is te laag. Dat werkte voor mij niet, je kunt te gemakkelijk niets doen.'
En tegen het eind van het interview: 'Ik denk dat ik liever toch normaal onderwijs had gehad. Ik denk dat de Vrije-School-methode bij mij niet echt heeft gewerkt. Er mag te veel en hoeft te weinig, daardoor heb ik geen discipline (zelfdiscipline, E) opgebouwd. En ik merk ook bij spelling en wiskunde dat ik bepaalde dingen gewoon niet heb opgepikt, door de vrijblijvende manier waarop het werd aangeboden.'

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #14 Gepost op: januari 09, 2006, 08:51:50 am »

quote:

la roche schreef op 09 januari 2006 om 01:03:
het gaat er om wat er in het gereformeerde onderwijs wordt meegegeven en wat je aan goeds kunt meenemen van de vrije school om het geref.onderwijs kunt verrijken.
Bestaat er een platform om dit soort zaken op pedagogisch en onderwijskundig gebied eens te vereenigen en te onderzoeken?

Ik zou de volgorde omdraaien: eerst onderzoeken, en evt. daarna, als uit het onderzoek komt dat het inderdaad goed te verenigen is (en wenselijk, niet te vergeten), verenigen  8)

Ik denk dat je je licht eens op zou kunnen steken in Zwolle op de GH, wellicht dat de docenten daar je verder kunnen helpen.

ubellen

  • Berichten: 16
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #15 Gepost op: januari 24, 2006, 10:00:23 pm »
het is al een poosje stil over dit onderwerp.

maar het lijkt net of vrijgemaakt onderwijs "slecht" is.ik zie het zo: ik laat mijn kinderen naar een vrijgemaakte basisschool gaan omdat ik ze een goede basis mee wil geven.

penguin1978

  • Berichten: 555
  • Kind van de Alverzoener !!!
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #16 Gepost op: januari 28, 2006, 08:25:25 pm »
In de eerste plaats vind ik het vreemde in deze hele discussie dat de gereformeerd (vrijgemaakte) basisscholen worden uitgezet tegen die van de antroposofische vrije scholen. Volgens mij gaat de discussie meer over het verschil in onderwijsmethode. Dan lijkt het me duidelijk dat het gaat om ‘gangbare methode’, zoals deze op ger. Vrijg. Basisscholen wordt toegepast. De zelfde methode wordt over het algemeen ook op de meeste andere basisscholen gehanteerd. Dus dat het specifiek gaat om gereformeerd onderwijs t.o.v. het antroposofische vrije onderwijs, vind ik onterecht.

Overigens ben ik wel van mening dat het goed is deze methoden met elkaar te vergelijken en te kijken of de ene methode baat heeft bij verrijkingen vanuit de andere. In de antroposofische aanpak zitten denk ik zeker waardevolle aspecten en de gangbare methode is naar mijn mening zeker niet de perfecte.

Net als Zandbergen kies ik zeker niet een ger. Vrijg. Basisschool voor mijn kinderen, zelf heb ik ger. Vrijg. Basisonderwijs en middelbaar onderwijs gevolgd in Rotterdam en persoonlijk ben ik er niet voor de scholen op te delen in levensbeschouwing. Geloof dient overgebracht te worden door de kerk en de gelovige ouders, de doelstelling van het onderwijs vind ik is kinderen klaar te maken voor deze maatschappij. Liever zie ik liever dat het onderwijs bestaat uit een mengeling van de lokale maatschappij, waarin geleerd wordt om te gaan met elkaar en de kinderen ook in aanraking komen met andere geloven en kinderen van anders denkenden.  

Penguin
fil 2:9- 11 Daarom heeft God Hem ook uitermate verhoogd en Hem de naam boven alle naam geschonken, opdat in de naam van Jezus zich alle knie zou buigen van hen, die in de hemel en die op de aarde en die onder de aarde zijn, en alle tong zou belijden:

ubellen

  • Berichten: 16
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #17 Gepost op: januari 29, 2006, 07:36:15 pm »
het is natuurlijk heel mooi als je het beste uit alle methoden haalt en dan het beste onderwijs aan je kind kunt geven. alleen als ik mijn kind laat dopen en ik beloof in de vrijgemaakte kerk dat ik mijn kind in de christelijke leer onderwijs en LAAT onderwijzen en er is een mogelijkheid om ze naar een vrijgemaakte school te laten gaan dan denk ik dat dat haast wel een plicht is.
anders vind ik dat deze vraag wel uit het doopsformulier kan.

Mezzamorpheus

  • Berichten: 5201
  • You are my Lifeboat
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #18 Gepost op: januari 29, 2006, 07:48:44 pm »
Hoezo?  :?
Staat wat men op de vrijgemaakte school leert alleen gelijk aan 'de christelijke leer'? Lijkt me dat er veel meer bijbelgetrouwe christelijke scholen zijn.
En dat 'laten leren' slaat ook op onderwijs in de kerk; cathechisatie, vereniging, bijbelstudieclubs etc.
« Laatst bewerkt op: januari 29, 2006, 07:49:06 pm door Mezzamorpheus »

ubellen

  • Berichten: 16
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #19 Gepost op: januari 29, 2006, 07:58:16 pm »
dat lijkt mij ook wel ja dat er meer bijbelgetrouwe scholen zijn,maar als je de keuze hebt dan lijkt mij het ,als vrijgemaakte ouder ,toch dat de kinderen naar een vrijgemaakte school gaan. (ik ga er toch vanuit dat de vrijgemaakte leer het dichts bij de bijbel staat)
ik vind ook dat laten onderwijzen niet alleen slaat op school maar ook op gezin kerk vereniging ed. maar het is wel een schakel in het geheel.

Marloes

  • Berichten: 4175
    • Bekijk profiel
vrijgemaakte vrije school ?!
« Reactie #20 Gepost op: januari 29, 2006, 08:08:00 pm »
Daar gaat toevallig al een topic over ;)
Doopformulier: "en laten onderwijzen"..
[Prediker 7:29]