quote:
Thorgrem schreef op 27 juni 2009 om 14:10:[...]
Er van uitgaande dat je voorouders uit eigen vrije overweging protestants zijn geworden (die kans is overigens vrij klein) dan was de reden waarschijnlijk een combinatie van het zichzelf macht toe-eigenen en het verzet tegen excessen in de katholieke praxis. Geenszins het punt wat er aangehaald wordt, namelijk de eucharistie. En zoals Oogje al aanhaalt eenheid zullen enkel bereiken indien we allen deel uitmaken van het mystieke Lichaam van Christus oftewel de Kerk en dat kan enkel door het werkelijke Lichaam van Christus oftewel de Hostie te ontvangen.
Voorouders zijn wel interessant. Onze kerk is van oorsprong een christelijk gereformeerde zendingskerk door een zendeling uit Ermelo opgericht. De mensen kwamen door zijn evangelisatieactiviteiten naar die kerk toe. Voorheen waren het voornamelijk fabrieksarbeiders die helemaal niet meer naar de kerk gingen. In de weinige uren dat ze vrije tijd hadden dronken ze in de kroeg en dachten er niet over om de dichtsbijzijnde kerk in Hellendoorn te bezoeken. Als we verder terug gaan naar hervormd Nederland, dan is het inderdaad veel dwangmatig gegaan. Toch zijn de denkbeelden wel over genomen. Daarvoor had je de protestanten uit België en Frankrijk die wel uit eigen beweging protestants waren geworden. Er heerste onvrede, en dat is in de lage landen dus opgepikt en tot staatsgodsdienst verheven onder mogelijk deels strategische overwegingen.
hoe dan ook, het eerste protestantse verzet in Europa had wel redenen die overgenomen zijn door de kerken van de reformatie en de evangelische Lutherse kerken. Nu leeft dat ook onder de verdere afsplitsigen die toch wel vaak vanuit pricipiële oogpunten ontstaan zijn. die princiepes vallen niet zomaar weg.
Maar om een lang verhaal kort te maken: de eerste protestanten hadden een bewuste overtuiging geloof ik. En protestanten met een bewuste overtuiging zijn er nog wel. Daarnaast ook velen die het gewoon zijn, en voor een groot deel ontkerkelijkt zijn. Anderen die van richting veranderd zijn door andere inzichten. Dat kan dus ook katholiek zijn.