Auteur Topic: veranderende normen en waarden  (gelezen 6800 keer)

FoDo

  • Berichten: 34
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Gepost op: april 12, 2012, 07:15:16 pm »
Normen en waarden die vroeger vaststonden als waarheden zijn in de loop der jaren anders geworden. Bijv. mensen die vroeger tegen een tv in huis waren kijken nu ook alles, en ook op zondag tv. En waar vroeger de bios verboden terrein was is het nu geen onderwerp van discussie meer. Om maar twee voorbeelden te noemen. Zagen we het vroeger fout of gaan we te gemakkelijk met de dingen om tegenwoordig?

dingo

  • Berichten: 3483
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #1 Gepost op: april 13, 2012, 12:54:54 am »
Het is meer een kwestie dat we als een pendule reageren op onze omgeving. De ene keer slaan we te ver door naar links en de andere keer naar rechts maar de slinger staat nooit stil.

wimnusselder

  • Berichten: 727
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #2 Gepost op: april 13, 2012, 09:16:28 am »
Hoi FoDo,

quote:

FoDo schreef op 12 april 2012 om 19:15:
Zagen we het vroeger fout of gaan we te gemakkelijk met de dingen om tegenwoordig?

Nog een mogelijkheid: de samenleving is ook veranderd.

Met v&Vriendengroet,

Wim

FoDo

  • Berichten: 34
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #3 Gepost op: april 13, 2012, 05:07:59 pm »
maakt een veranderende samenleving dat normen en waarden veranderen?

wimnusselder

  • Berichten: 727
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #4 Gepost op: april 13, 2012, 08:15:32 pm »
Hoi FoDo,

quote:

FoDo schreef op 13 april 2012 om 17:07:
maakt een veranderende samenleving dat normen en waarden veranderen?

Waarden veranderen niet (bijv. heb uw vijanden lief).
Normen veranderen wel (bijv. groet je vijand en kijk hem in z'n ogen voordat je hem het hoofd afhakt met je zwaard).

Met v&Vriendengroet,

Wim

gaitema

  • Berichten: 10169
  • Zeg maar gait
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #5 Gepost op: april 13, 2012, 08:30:48 pm »
Als iemand je groet, dan kan je dus beter hard weg lopen :)

Ik zelf ben van mening dat we als christenheid denk ik te veel bezig zijn geweest met de regels en de redenen daarvoor onvoldoende hebben toegelicht en te veel hebben opgelegd. Wanneer je door hebt wat er achter de schermen in de geestenwereld aan krachten en machten gaande is, dan zie je ook beter hoe je met normen en waarden het beste kan om gaan.

Daarbij: regels kunnen die liefde ook in de weg staan. In dat geval voldoen die regels in die situaties niet. Terwijl het in een andere situatie misschien wel volstaat. "gij zult niet echt breken" bijvoorbeeld. Volgens mij volstaat die regel enkel in relaties die echt door God zijn samengebracht en het gaat hier over oprechte overéénkomsten tussen mensen vanuit iets goeds. Echtbreuk met iets wat van de boze is, lijkt me juist weer wijs. Met het kwaad in één huis leven verontreinigd je geestelijk leven alleen maar.

Dat bedoel ik met de geestelijke machten achter de schermen doorhebben.

De samenleving kent nieuwe normen, die net zo goed de liefde in de weg staat. Ik ben zelf niet kapot van samenwonen, want ik mis daarin de belofte van trouw.
Het gevolg ervan zie ik als iets schadelijks. Eerst deel je huis en haard en dan kan zomaar dat over zijn, want trouw is er niet beloofd en geen voorwaarde geweest. Dan moet je opeens met alles wat je met elkaar hebt opgebouwd afbreuk doen. Dat is schadelijk.
« Laatst bewerkt op: april 13, 2012, 08:33:00 pm door gaitema »
Een nieuwe start is een nieuw begin

Trajecto

  • Berichten: 4990
  • Nulla aetas ad discendum sera
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #6 Gepost op: april 13, 2012, 09:38:49 pm »

quote:

wimnusselder schreef op 13 april 2012 om 09:16:
Nog een mogelijkheid: de samenleving is ook veranderd.

Ja, maar hebben wij daar ook niet deel in?
Het klinkt me toch wat te afstandelijk om alleen te zeggen dat hij veranderd is. Wij hebben er toch ook deel aan? Als er iets veranderd is en het is niet ten goede, laten we dan op zijn minst proberen dingen weer ten goede te laten keren!
Niet lijdzaam constateren, maar actief bijdragen ten goede! :)

(Niet "zwevend" ontkennen dat het kwade er is, natuurlijk. Dat zal duidelijk zijn.)

wimnusselder

  • Berichten: 727
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #7 Gepost op: april 13, 2012, 10:49:46 pm »
Wat we normaal vinden en wat we waarderen verandert door wat we om ons heen zien en waarbij we ons thuis voelen.
Als zwaarden uit het straatbeeld verdwijnen, veranderen ook de normen voor de omgangsvormen.
Veiligheid in de publieke omgeving blijven we waarderen, of dat nu is door normen dat iemand met een zwaard je eerst netjes waarschuwt voordat hij probeert je hoofd er af te hakken of doordat de staat het geweldsmonopolie afdwingt en dus verbiedt dat jan en alleman een zwaard dragen.

Zolang we een besloten samenleving menen te kunnen vormen die zaken onderling beter geregeld heeft dan de rest van de wereld, kan het zinvol zijn om het zicht op de verleidingen van de rest van de wereld middels TV en bioscoop te beperken.
Zodra we accepteren dat we hoe dan ook deel uitmaken van een bredere, zelfs globale samenleving, dat meer informatie-uitwisseling binnen die samenleving vooral helpt om ons betrokken te voelen bij verre naasten en onze verantwoordelijkheid voor hen te nemen, wordt zo'n norm wat minder zinvol.
Van rentmeester van ons stukje aardbol zijn we mede-rentmeester van de aarde als geheel geworden, door de techniek die we eerst afwezen.

Gelukkig maar dat normen veranderen.
Zolang onze achterliggende waarden maar gelijk blijven of zich verdiepen.
Van 'hebt uw vijanden lief' tot 'vijanden?? wat zijn dat? we zijn toch allemaal wereldburgers die het samen moeten zien te rooien?'

Met v&Vriendengroet,

Wim

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #8 Gepost op: april 23, 2012, 06:02:00 pm »
2 Tessalonicenzen 2
6 En u weet wat hem nu weerhoudt, opdat hij op zijn eigen tijd geopenbaard wordt.
7 Want het geheimenis van de wetteloosheid is al werkzaam. Alleen is er iemand die hem nu weerhoudt, totdat hij uit het midden verdwenen is.
8 En dan zal de wetteloze geopenbaard worden.  De Heere zal hem verteren door de Geest van Zijn mond en hem tenietdoen door de verschijning bij Zijn komst;
9 hem, wiens komst  overeenkomstig de werking van de satan is,  met allerlei kracht, tekenen en wonderen van de leugen,
10 en met allerlei misleiding van de ongerechtigheid  in hen die verloren gaan, omdat zij de liefde voor de waarheid niet aangenomen hebben om zalig te worden.


De geest van de antichrist zit uiteraard in de media, Radio, TV, internet maar ook in boeken. De wetteloosheid neemt zienderogen toe. Wat voor 10 jaar geleden nog taboe was, wordt nu niet meer vreemd gevonden.

Ga bij uzelf te rade:
Kan ik de verleidingen weerstaan? kan ik een geweld film kijken zonder te genieten van de ellende? Kan ik een soap kijken waar in iedereen met iedereen het bed deelt? Of iedereen zomaar de partner bedonderd? Ben je in staat om te zien dat het verkeerde aardse voorbeelden zijn?

Ben ik je staat om bijvoorbeeld de seksfilms van Film 1 te negeren? Lukt dat, dan is Film 1 geen probleem, lukt dat niet dan kan je beter Film1 eruit doen !

Zo ook bij computers, kan ik de vuiligheid negeren? Zo nee, neem een filter, zo ja, is er niets aan de hand,

Zoals met drank, kan ik voor de gezelligheid een wijntje meedrinken zonder meer te willen? Ja, geen probleem, zo nee, dan drank beter vermijden.

De verleidingen zitten overal om ons heen, dus we moeten goed luisteren naar de aanwijzingen van Degenen Die in ons woont en ons tracht te helpen.

3 en elke geest die niet belijdt dat Jezus Christus in het vlees gekomen is, is niet uit God;  maar dat is de geest van de antichrist,  waarvan u gehoord hebt dat hij komt,  en die nu al in de wereld is.
1 Johannes 4
4 Lieve kinderen, u bent uit God en u hebt hen overwonnen, want Hij Die in u is, is groter dan hij die in de wereld is.
5 Zij zijn uit de wereld; daarom spreken zij uit de wereld, en de wereld luistert naar hen.


Dit gaat specifiek over de antichrist en dwaal-leer. Maar iets doortrekken naar alle dag en men herkent de antichrist in alle media aanwezig in zijn poging om de mensen te misleiden en foute zaken aan te smeren. Maar Hij Die in u woont is sterker, als we Hem de kans geven en niet wegdrukken, we hebben immers nog steeds een vrije wil gekregen en die respecteert de Heilige Geest.

Hoe minder ware Christenen er zijn, hoe minder de Heilige Geest vertegenwoordigd zal zijn en hoe meer ruimte de geest van de antichrist krijgt om zijn verleidingen ten toon te spreiden.

Vraag jezelf eerlijk af waarom je liever een soap serie kijkt met scheidingen en vreemdgaan erin, dan op familie 7 zender een preek, kerkdienst o.i.d. te bekijken.
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

rtfm08

  • Berichten: 995
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #9 Gepost op: april 24, 2012, 01:50:23 pm »

quote:

itsmetoo schreef op 23 april 2012 om 18:02:
Vraag jezelf eerlijk af waarom je liever een soap serie kijkt met scheidingen en vreemdgaan erin, dan op familie 7 zender een preek, kerkdienst o.i.d. te bekijken.


Vind ik wel een leuke in het kader van veranderende waarden en normen.Hele volksstammen kijken en smullen naar bijv GTST waarin het alleen maar over vreemdgaan,sex en dergelijke gaat alsof het de normaalste zaak van de wereld is.
Ook christenen en andere gelovigen kijken volop mee en weten je elk detail te vertellen en ik snap dat ook wel een beetje want als je een keer in de serie zit wil je natuurlijk ook de volgende aflevering zien.

Je zou ook kunnen overwegen een andere zender te keizen of de tv gewoon uit doen toch ?
« Laatst bewerkt op: april 24, 2012, 01:52:08 pm door rtfm08 »

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #10 Gepost op: april 24, 2012, 09:05:26 pm »

quote:

rtfm08 schreef op 24 april 2012 om 13:50:
[...]


Vind ik wel een leuke in het kader van veranderende waarden en normen.Hele volksstammen kijken en smullen naar bijv GTST waarin het alleen maar over vreemdgaan,sex en dergelijke gaat alsof het de normaalste zaak van de wereld is.
Ook christenen en andere gelovigen kijken volop mee en weten je elk detail te vertellen en ik snap dat ook wel een beetje want als je een keer in de serie zit wil je natuurlijk ook de volgende aflevering zien.

Je zou ook kunnen overwegen een andere zender te keizen of de tv gewoon uit doen toch ?


Vraag jezelf inderdaad af waarom je ook de volgende aflevering wilt zien. Bijvoorbeeld liever dan in het Woord studeren of uitgebreid bidden. Wat er getoond word is het anti-voorbeeld vaak, leidt tot niets, verslavend? Gewoon de TV uitzetten?Ik kan het gelukkig, ik neem alleen maar zaken op en kijk zelden live TV. Ik kijk wat ik heb opgenomen en zet de TV erna weer uit. Maar hoevelen kunnen er niet toekomen om de TV uit te zetten, zelfs niet tijdens eten, bezoek enz.

De echte reden is vaak bang om iets te misen. Maar eigenlijk zou je het kunnen missen als kiespijn.
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

rtfm08

  • Berichten: 995
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #11 Gepost op: april 28, 2012, 09:38:57 pm »

quote:

itsmetoo schreef op 24 april 2012 om 21:05:
[...]


Vraag jezelf inderdaad af waarom je ook de volgende aflevering wilt zien. Bijvoorbeeld liever dan in het Woord studeren of uitgebreid bidden. Wat er getoond word is het anti-voorbeeld vaak, leidt tot niets, verslavend? Gewoon de TV uitzetten?Ik kan het gelukkig, ik neem alleen maar zaken op en kijk zelden live TV. Ik kijk wat ik heb opgenomen en zet de TV erna weer uit. Maar hoevelen kunnen er niet toekomen om de TV uit te zetten, zelfs niet tijdens eten, bezoek enz.

De echte reden is vaak bang om iets te misen. Maar eigenlijk zou je het kunnen missen als kiespijn.
Ik wou net zeggen,wat mis je dan ? Misschien lastig als je hele netwerk zich hieraan vergaapt maar het is niet meer dan pulp.

Oogje

  • Berichten: 477
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #12 Gepost op: april 29, 2012, 10:03:38 pm »
Ach, voor veel mensen is zo'n soap ook gewoon een stukje ontspanning na een (lange) werkdag. De boog kan natuurlijk niet altijd gespannen staan hè, je moet jezelf af en toe wat verstrooiïng gunnen en zo het juiste midden zoeken. Zo'n soap met al die onwaarschijnlijke verhaallijnen moet je dan ook niet zo serieus nemen. Niemand die dat doet.

Maar dit is nog helemaal zo'n raar topic niet. Alleen is het mijns inziens goed om het wat dieper te zoeken, als het gaat om de bescherming van het (ongeboren) leven en het gezin, de onverbrekelijkheid van het christelijk huwelijk en de vermijding van het echt wereldse. Ik heb het idee dat steeds meer kerkgemeenschappen en ook gelovigen binnen traditionele kerken genoemde fundamentele normen en waarden steeds meer loslaten en de vraag is of dat wel zo terecht is.

Liudger

  • Berichten: 2050
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #13 Gepost op: april 30, 2012, 12:02:38 am »
"Premier Chou En-Lai was asked whether or not the French revolution was good or bad, his response was "It's too early to tell."

Mijns inziens biedt Christelijke theologie ruimte voor voortschrijdend inzicht - bijvoorbeeld mbt slavernij. Paulus geeft al blijk van beself dat de meester-slaaf verhouding in het licht van Christus niet dezelfde kan blijven, maar de werkelijke verwerping door Christenen van slavernij komt pas later.

Anderzijds is God de Eeuwige - en vele ontwikkelingen zijn, hoe algemeen geaccepteerd ook, gewoon verkeerd.  Maatschappelijke ontwikkelingen kunnen cycli van honderden jaren hebben - moeilijk te weerstaan, niettemin is dat wat van ons gevraagd wordt.
De Heer heeft mij gezien en onverwacht ben ik opnieuw geboren ...

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #14 Gepost op: april 30, 2012, 12:57:57 pm »

quote:

Liudger schreef op 30 april 2012 om 00:02:
"Premier Chou En-Lai was asked whether or not the French revolution was good or bad, his response was "It's too early to tell."

Mijns inziens biedt Christelijke theologie ruimte voor voortschrijdend inzicht - bijvoorbeeld mbt slavernij. Paulus geeft al blijk van beself dat de meester-slaaf verhouding in het licht van Christus niet dezelfde kan blijven, maar de werkelijke verwerping door Christenen van slavernij komt pas later..
Welke bijbelvers doelt u op? Volgens mij heeft Jezus nooit een probleem gemaakt van slavernij, wij mensen doen dat!  Jezus heeft wel een probleem gemaakt van een slaaf slecht behandelen.
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #15 Gepost op: april 30, 2012, 01:04:58 pm »
Waar het met normen en waarden om gaat is denk ik dat ze erin sluipen, heel geniepig, met als dekmantel, dat de tijden veranderen.

In principe heeft het geen nut om zondags de TV uit te laten terwijl men door de weeks vreemde programma' s kijkt. Uiteindelijk zullen beiden een waar christen niet kunnen afhouden van het Eeuwige Leven, alleen onze werken zullen mogelijk verbranden als sto en hooi en niet de vuurproef doorstaan als ijzer of goud.

Een christen moet (denk ik) erop bedacht zijn dat dergelijke programma's het moraal van de wereld tot ons brengen en toch pogingen zijn tot verleiding. Persoonlijk denk ik dat als iemand vol is van de Heilige Geest deze niet eens belangstelling heeft in dergelijke programma's of soaps.

Kan ik meteen bij vermelden dat ikzelf ook wel Film1 heb en graag films kijk, ook wel die waarin geweld voorkomt. Maar ook naar Family 7 kijk ik graag !
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

rtfm08

  • Berichten: 995
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #16 Gepost op: mei 03, 2012, 08:48:16 pm »

quote:

Oogje schreef op 29 april 2012 om 22:03:
Ach, voor veel mensen is zo'n soap ook gewoon een stukje ontspanning na een (lange) werkdag. De boog kan natuurlijk niet altijd gespannen staan hè, je moet jezelf af en toe wat verstrooiïng gunnen en zo het juiste midden zoeken. Zo'n soap met al die onwaarschijnlijke verhaallijnen moet je dan ook niet zo serieus nemen. Niemand die dat doet.

Maar dit is nog helemaal zo'n raar topic niet. Alleen is het mijns inziens goed om het wat dieper te zoeken, als het gaat om de bescherming van het (ongeboren) leven en het gezin, de onverbrekelijkheid van het christelijk huwelijk en de vermijding van het echt wereldse. Ik heb het idee dat steeds meer kerkgemeenschappen en ook gelovigen binnen traditionele kerken genoemde fundamentele normen en waarden steeds meer loslaten en de vraag is of dat wel zo terecht is.
Wel grappig,in je eerste alinea geef je ruimte om gerust pulp a la GTST te kijken en in de tweede alinea stel je de vraag of het loslaten van etc wel zo goed is ?!

Riemer Lap

  • was: okidoki
  • Berichten: 8804
  • @ werkt altijd.
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #17 Gepost op: mei 04, 2012, 01:01:10 am »

quote:

itsmetoo schreef op 23 april 2012 om 18:02:

Vraag jezelf eerlijk af waarom je liever een soap serie kijkt met scheidingen en vreemdgaan erin, dan op familie 7 zender een preek, kerkdienst o.i.d. te bekijken.

Ik heb geen family 7 zender.
Daarnaast is er geen enkele soap de moeite waard om een seconde tijd aan te besteden.
Soap is gewoon een afkorting van Serie Onaantrekkelijke Aaneengeschakelde Porno toch?

Maar is de christelijke tv dan beter?
De EO met een walgelijke Jezusquiz, een programma over BN-ers die God verlaten hebben, een programma over ruzie wat men op wil lossen bij een diner?
Alle keren gaat het om pulp en niets anders.

Mijn tv staat aan voor studio RKK en voor het nieuws. Soms NGC en de lokale omroep. Verder kijk ik zo goed als niets.
Mail me maar als je wat wilt weten

Oogje

  • Berichten: 477
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #18 Gepost op: mei 04, 2012, 03:10:20 pm »
Rtfm08, ik denk dat er dan ook wel onderscheid is te maken tussen normen en waarden. Normen kunnen veranderen naar gelang de cultuur, maar waarden blijven meer onveranderlijk. Zo kun je als norm hebben dat je wel of geen televisie kijkt, maar als waarde dat je je meer met christelijke zaken bezighoudt dan met soaps bijvoorbeeld. Of je kunt binnen een gezin discussieren over wie wat moet doen in het huishouden en wie de kost verdient, maar de onverbrekelijkheid van het huwelijk en zo dus ook het gezin blijven aanhouden.

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #19 Gepost op: mei 04, 2012, 05:47:11 pm »

quote:

Riemer Lap schreef op 04 mei 2012 om 01:01:
[...]

Ik heb geen family 7 zender.
Daarnaast is er geen enkele soap de moeite waard om een seconde tijd aan te besteden.
Soap is gewoon een afkorting van Serie Onaantrekkelijke Aaneengeschakelde Porno toch?

Maar is de christelijke tv dan beter?
De EO met een walgelijke Jezusquiz, een programma over BN-ers die God verlaten hebben, een programma over ruzie wat men op wil lossen bij een diner?
Alle keren gaat het om pulp en niets anders.

Mijn tv staat aan voor studio RKK en voor het nieuws. Soms NGC en de lokale omroep. Verder kijk ik zo goed als niets.


Inderdaad is de EO momenteel een schande voor het Christendom, net als het CDA, voor zeer vrijzinnige christenen die het allemaal niet zo nauw nemen met de Schrift en de Waarheid. Ze geloven nog wel in iets, maar zijn vergeten waarin precies.

Familiy 7 vind ik wel een echte christenzender, wel iets meer op het volle evangelische gericht, maar toch.....
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

HarryK

  • Berichten: 288
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #20 Gepost op: mei 08, 2012, 07:11:00 pm »

quote:

Riemer Lap schreef op 04 mei 2012 om 01:01:
Soap is gewoon een afkorting van Serie Onaantrekkelijke Aaneengeschakelde Porno toch?

Nee Riemer, het is niet "porno" maar "pulp".  ;)

quote:

Maar is de christelijke tv dan beter?
De EO met een walgelijke Jezusquiz, een programma over BN-ers die God verlaten hebben, een programma over ruzie wat men op wil lossen bij een diner?
Alle keren gaat het om pulp en niets anders.

Je slaat nu wel wat door Riemer.

Toegegeven, ik vond de Jezus-quiz ook alles-behalve geslaagd.
De EO heeft dat overigens zelf ook toegegeven.
Ze wilden het op een andere manier over "Jezus" hebben, en hebben dit keer gekozen voor dit format, een format dat in veel programma's wordt gebruikt voor de doelgroep. Dat het compleet mislukt is (dat is ten minste mijn 'oordeel'), tja, dat is dus een grote gemiste kans.

Het programma "Adieu God" (zo heet het geloof ik) zal ik zelf ook niet gaan bekijken, maar ik snap het uitgangspunt wel: geïnteresseerd zijn in je naaste (even anders gezegd: geïnteresseerd zijn in een 'verloren zoon'), leren van die ander waarom je het geloof kwijt raakt of de rug toekeert, vaak zelfs begrijpelijk ook als je kijkt hoe onchristelijk christenen zich kunnen gedragen ...

En bemiddelen bij ruzies en problemen, in combinatie met een diner (begint de Alpha cursus niet ook altijd met een maaltijd, en is "DE maaltijd" niet een belangrijk element van het christendom), vind ik volwaardig pastoraal.

Je kunt misschien niet geïnteresseerd zijn in deze programma's, maar ze zijn van een veel hoger en christelijker gehalte dan 'pulp'.

Harry
Dear Jesus, i have a problem ... it's me

Dear child, I have the answer ... it's Me

HarryK

  • Berichten: 288
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #21 Gepost op: mei 08, 2012, 07:41:35 pm »
Volgens mij zeg je altijd eerst "waarden" en daarna "normen".
Maar dat even terzijde.

Even een vergelijking met schoolcijfers: je huiswerk en je proefwerken en een tentamen worden "gewaardeerd" met een cijfer van 1 t/m 10.
En daaraan wordt een "norm" gekoppeld, nl. dat een 6 voldoende is.
(Ja, ik heb nog op een school gezeten waar dat echt gold, niet een 5.9, maar een volle 6).
Ik heb altijd begrepen dat in Amerika een systeem wordt gebruikt van een letter A t/m F, waarbij de A bij ons een 10 zou zijn (nou ja, er schijnt ook nog A-plus te bestaan), en de F is zo ongeveer een 1.
En de norm is dan dat je ten minste een C moet hebben.

Je ziet dus dat voor éénzelfde onderwerp verschillende waarderingen (waarden) kunnen worden gebruikt, en vervolgens daar ook nog weer verschillende normen voor gelden om aan te geven of iets 'goed' is of 'fout' (of slecht).

En zoals ik ook al aangaf, de ene school hanteert als 'norm' dat een 5.5 al 'voldoende' is, een andere school pas bij 6.0.
Verschillende normen voor dezelfde waarderingen.

In discussies zoals deze hoor je vaak de term "normvervaging".
En ik denk, nee: ik ben er van overtuigd dat dat ook echt waar is.
Ik weet het één en ander van psychologie af, en weet daarom ook dat wanneer jij kijkt naar en geniet van 'zonde' (overspel, bedrog, moord, enz. enz.), dat jouw hersenen dat vastleggen (zowel waar je naar kijkt als hoe je het waardeert).
En hoe vaker je hersenen dat vastleggen, des te belangrijker wordt het gewaardeerd in jouw geheugen.
En dan denk ik terug aan de waarschuwing van Jezus:
Als je naar een vrouw kijkt en haar begeert, HEB je in je hart al overspel met haar gepleegd (zie Matt. 5:28).
Dat ligt in het verlengde van wat ik zojuist aangaf: de eerste stap op weg naar overspel is door 'verkeerd' naar een vrouw te kijken, door een vrouw te begeren.
Het lijkt onschuldig, maar daardoor 'vervaagt' daadwerkelijk de norm in jouw hersenen om hier niet aan toe te geven. En hoe langer je toestaat dat die norm vervaagt, des te eerder zul je op een punt komen dat je werkelijk 'te ver' gaat.

Ik ben niet zo'n groot fan van Nederlandse gezegden en spreuken, maar één van de betere is:  Waar het hart vol van is, stroomt de mond van over.
Als ik meer bezig ben met 'onschuldig' genieten (tussen haakjes, want het IS dus echt NIET onschuldig) van zondig gedrag in een tv-programma, een boek of een lied waar ik naar luister, dan dat ik bezig ben met het mij dag en nacht verdiepen in Gods Woord (Psalm 1), dan zullen (!!) mijn normen vervagen.
En de kans wordt dan groter dat ik in zonde val.

Harry.
Dear Jesus, i have a problem ... it's me

Dear child, I have the answer ... it's Me

Riemer Lap

  • was: okidoki
  • Berichten: 8804
  • @ werkt altijd.
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #22 Gepost op: mei 08, 2012, 08:01:13 pm »

quote:

HarryK schreef op 08 mei 2012 om 19:11:
[...]

Nee Riemer, het is niet "porno" maar "pulp".  ;)


[...]

Je slaat nu wel wat door Riemer.

Toegegeven, ik vond de Jezus-quiz ook alles-behalve geslaagd.
De EO heeft dat overigens zelf ook toegegeven.
Ze wilden het op een andere manier over "Jezus" hebben, en hebben dit keer gekozen voor dit format, een format dat in veel programma's wordt gebruikt voor de doelgroep. Dat het compleet mislukt is (dat is ten minste mijn 'oordeel'), tja, dat is dus een grote gemiste kans.

Het programma "Adieu God" (zo heet het geloof ik) zal ik zelf ook niet gaan bekijken, maar ik snap het uitgangspunt wel: geïnteresseerd zijn in je naaste (even anders gezegd: geïnteresseerd zijn in een 'verloren zoon'), leren van die ander waarom je het geloof kwijt raakt of de rug toekeert, vaak zelfs begrijpelijk ook als je kijkt hoe onchristelijk christenen zich kunnen gedragen ...

En bemiddelen bij ruzies en problemen, in combinatie met een diner (begint de Alpha cursus niet ook altijd met een maaltijd, en is "DE maaltijd" niet een belangrijk element van het christendom), vind ik volwaardig pastoraal.

Je kunt misschien niet geïnteresseerd zijn in deze programma's, maar ze zijn van een veel hoger en christelijker gehalte dan 'pulp'.

Harry
volgens mij heb je niet goed gelezen.
De opmerking over "soap" was gericht op soaps. Niets meer, niets minder.

Dat je verder mijn mening over de EO niet deelt staat daar geheel los van. Maar ik heb niet gezegd dat de EO soaps brengt.
(Wel andere IMHO onzinnige programma's maar dat had ik al helder gemaakt :) )
Mail me maar als je wat wilt weten

HarryK

  • Berichten: 288
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #23 Gepost op: mei 08, 2012, 09:00:01 pm »

quote:

Riemer Lap schreef op 08 mei 2012 om 20:01:
volgens mij heb je niet goed gelezen.
De opmerking over "soap" was gericht op soaps. Niets meer, niets minder.

Dat je verder mijn mening over de EO niet deelt staat daar geheel los van. Maar ik heb niet gezegd dat de EO soaps brengt.
(Wel andere IMHO onzinnige programma's maar dat had ik al helder gemaakt :) )


Met alle respect Riemer, maar ik had/heb het wel goed gelezen.

Ik maakte eerst een grapje over jouw 'betekenis' van soap.

Daarna ga ik in op jouw opmerkingen over de EO-programma's, en daarbij heb ik het helemaal niet over soaps, en ik 'beschuldig' jou er ook helemaal niet van dat je die EO-programma's als "soap" betitelt. Maar je zegt WEL over al die EO-programma's: "Alle keren gaat het om pulp en niets anders."
En ook nu weer betitel je ze als onzinnig.
Daar reageerde ik op, omdat ik nog wel een HEEL GROOT verschil zie tussen een mislukt programma of een niet-aansprekend programma, en pulp en onzinnig.
Zou je ook kunnen en willen aangeven WAAROM je het pulp vindt?

Harry
Dear Jesus, i have a problem ... it's me

Dear child, I have the answer ... it's Me

Riemer Lap

  • was: okidoki
  • Berichten: 8804
  • @ werkt altijd.
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #24 Gepost op: mei 08, 2012, 10:15:52 pm »

quote:

HarryK schreef op 08 mei 2012 om 21:00:
[...]


Met alle respect Riemer, maar ik had/heb het wel goed gelezen.

Ik maakte eerst een grapje over jouw 'betekenis' van soap.

Daarna ga ik in op jouw opmerkingen over de EO-programma's, en daarbij heb ik het helemaal niet over soaps, en ik 'beschuldig' jou er ook helemaal niet van dat je die EO-programma's als "soap" betitelt. Maar je zegt WEL over al die EO-programma's: "Alle keren gaat het om pulp en niets anders."
En ook nu weer betitel je ze als onzinnig.
Daar reageerde ik op, omdat ik nog wel een HEEL GROOT verschil zie tussen een mislukt programma of een niet-aansprekend programma, en pulp en onzinnig.
Zou je ook kunnen en willen aangeven WAAROM je het pulp vindt?

Harry

Het familiediner: kijkcijfers halen door de ellende van anderen tentoon te stellen.
De Grote Jezusquiz: kijkcijfers halen door Jezus omlaag te halen
Ingang Oost / dat andere huisartsenprogramma: kijkcijfers scoren door andermans ellende ten toon te stellen.
Adieu God: in gesprek met niet gelovigen zodat die "afhakers" hun niet geloof mogen delen op tv
The Passion: het door ongelovigen laten vertolken van het grootste heilsfeit in de Bijbel.

Zomaar even een opsomming.

Er zijn Echter Ook uitzonderingen: God in de lage landen was geen pulp en Nederland zingt valt ook nog onder die noemer.
Mail me maar als je wat wilt weten

itsmetoo

  • Berichten: 1082
  • Itsmetoo
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #25 Gepost op: mei 09, 2012, 11:00:22 pm »

quote:

Riemer Lap schreef op 08 mei 2012 om 22:15:
[...]

Het familiediner: kijkcijfers halen door de ellende van anderen tentoon te stellen.
De Grote Jezusquiz: kijkcijfers halen door Jezus omlaag te halen
Ingang Oost / dat andere huisartsenprogramma: kijkcijfers scoren door andermans ellende ten toon te stellen.
Adieu God: in gesprek met niet gelovigen zodat die "afhakers" hun niet geloof mogen delen op tv
The Passion: het door ongelovigen laten vertolken van het grootste heilsfeit in de Bijbel.

Zomaar even een opsomming..

Hier ben ik het dan weer geheel met je eens Riemer.
Ze zouden bij de EO wat meer naar Family 7 kunnen kijken. Is volgens mij ook op de computer te bekijken.
Jesaja 40:1 Troost, troost Mijn volk, zal uw God zeggen,

rtfm08

  • Berichten: 995
    • Bekijk profiel
veranderende normen en waarden
« Reactie #26 Gepost op: mei 11, 2012, 12:10:10 pm »

quote:

dingo schreef op 13 april 2012 om 00:54:
Het is meer een kwestie dat we als een pendule reageren op onze omgeving. De ene keer slaan we te ver door naar links en de andere keer naar rechts maar de slinger staat nooit stil.
Eens.Wellicht hebben de handen al vol aan onszelf als het gaat om waarden en normen.De kerkgemeenschap(pen) reageren daar mi niet veel anders op dan andere vormen van overtuiging.