Auteur Topic: 2 jaar na de "vrijmaking"  (gelezen 37712 keer)

Zijnkind

  • Berichten: 5099
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #50 Gepost op: september 27, 2005, 04:59:45 pm »
Mirt, het lijkt me dat je mag kijken naar de werken van de Geest in deze. Haat en verdeelheid horen daar niet bij. Geldt voor beide kanten. De door jou beschreven opvattingen over ware en valse kerk zijn al terug te vinden in de bijbel zelf als brievenschrijvers in het NT waarschuwen voor dwaalleringen.
Spreuken 16: 3 Vertrouw bij je werk op de HEER, en je plannen zullen slagen.

mirt

  • Moderator
  • Berichten: 1730
  • strijd de goede strijd
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #51 Gepost op: september 27, 2005, 05:18:21 pm »
Maar Zijnkind, een oprechte vraag van mijn kant: is het ook zo dat de eindstrijd zich volgens de bijbel ook zal toespitsen op de kerkstrijd. Dat is namelijk het verschil in inzicht, inzicht wat natuurlijk altijd menselijk blijft, maar veel verklaart volgens mij in het ontstaan van de 'kampen'.
« Laatst bewerkt op: september 27, 2005, 05:35:17 pm door mirt »
ernstige mensen worden pas somber als ze niet ernstig mogen zijn

Fotogravinnetje

  • Moderator
  • Berichten: 3905
  • Crimpen op den Yssel
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #52 Gepost op: september 27, 2005, 05:35:13 pm »

quote:

Zijnkind schreef op 27 september 2005 om 14:35:
Fotogravinnetje en E-line, even afgezien van wat er 2 jaar geleden en daarvoor gebeurde....begrijpen jullie de zorg die er is voor de toekomst van deze groep? Het verharden van de standpunten en ver-secte-eren doordat het herderlijk spreken vanaf de kansel alleen zal geschieden door de 2 stichters van deze groep. Waarvan 1 door zelfstudie zonder uitgebreide toetsing van diverse collega's (omdat die er niet zijn.)
Ja, die zorg begrijp ik en die deel ik. Maar dat is voor mij nog geen reden om maar toe te zien hoe hier karikaturen neergezet worden zonder dat het genuanceerd wordt.
computerfout: een vreemde een in de byte

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #53 Gepost op: september 27, 2005, 05:37:42 pm »
Idem als F :)

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #54 Gepost op: september 27, 2005, 05:44:43 pm »

quote:

Zijnkind schreef op 27 september 2005 om 16:55:

[...]
 Justin, bedankt voor de aanvullende informatie. Dat er preekgelezen wordt is ook wel logisch gezien het aantal gemeenten en predikanten. Waarom uitsluitend van oude dominees? Is dat een totaal afkeuren van nog levende collega's in de gkv of moet ik het meer zien in het licht van auteursrechten enzo?

Dat ouderlingen kunnen toezien onderschrijf ik maar ten dele. Ja, het staat in het formulier en het hoort ook in hun takenpakket. Maar de gemiddelde studie en dus kennis van theologie is vele malen groter bij een dominee dan een ouderling. Vandaar dat ik ook toetsing door collega's zo belangrijk vind. Het zegt mij weinig dat de zelfstudie van SdM door ouderlingen gecontroleerd is.


Het lezen van preken van overleden predikanten is geen totaal afkeuren van nog levende predikanten in de GKV maar een kwestie van praktische wijsheid. Anders kom je telkens voor de vraag te staan welke preek van welke predikant je wel of niet kan lezen. Het voorkomt ook bij de hoorders een gevoel van onbehagen.
Tussen haakjes; het is echt niet zo dat wij vinden dat er in de GKV helemaal geen gereformeerde preken meer gehouden worden.

Je had het over het herderlijk spreken vanaf de kansel, het preken dus.
De praktijk is altijd al zo geweest dat de ouderlingen daarop toezien. Predikanten horen elkaar nu eenmaal niet zo vaak. Ik bedoel daarmee te zeggen dat het zwaartepunt wat betreft de beoordeling van de preken dus altijd al bij de ouderlingen (en uiteraard heel de gemeente) gelegen heeft.
Om dat te beoordelen heb je geen specialistische theologische kennis nodig maar allereerst Schriftkennis.

Wat SdM betreft, de vraag was of bij hem de gaven voor het predikambt zonder wetenschappelijke studie voorhanden waren. Na zijn examinatie hebben we daar van harte ja op mogen zeggen. Dat bleek nl. uit het afgelegde examen.
Daar hoef je geen dominee voor te zijn om dat te kunnen constateren. Anders zouden de ouderlingen bij elk examen er voor spek en bonen bij zitten. Dat lijkt me toch wel een devaluatie van hun ambt.

Zijnkind

  • Berichten: 5099
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #55 Gepost op: september 27, 2005, 07:32:59 pm »
@Mirt, wat versta je precies onder een kerkstrijd? Over het algemeen vind ik dat de nadruk door christenen veel te veel op strijd wordt gelegd. Kijk maar eens hoe discussies hier op het forum vaak verlopen en je ziet dat het eerder een strijd voor het eigen gelijk is dan dat men openstaat voor de eigen gebreken. Inzicht inderdaad, maar ik ben overtuigd dat degene die het inzicht heeft niet voor de strijd gaat maar de ander op de bijbelse manier zal winnen. Door hem Christus voor te leven. Als een voorbeeld te dienen dus. Ik zal maar gelijk toegeven dat dit verdraaid moeilijk is juist omdat je jezelf zo moet verloochenen daarvoor. Ik weet niet of ik wel de voeten van "mijn judas" zou hebben gewassen. Maar dat is dus de houding die we moeten aannemen.

@Justin,
Als ouderling heb ik ooit eens de toetsing van een afgestudeerde student, die zich beroepbaar wilde stellen, mogen meemaken. Was in een classisvergadering. Ik kan je verzekeren dat het doorzagen door de meeste ouderlingen niet gedaan had kunnen worden. Maar als ze eenmaal een gemeente dienen dan ben ik met je eens dat het op de gemeente aankomt waarin de ouderlingen de belangrijkste controlerende taak hebben.

Dat niet alles aan de gkv (preken) wordt afgekeurd snap ik wel. De selectie is dan lastig. Geldt dat ook voor de overleden predikanten? Ik meen me te herinneren gelezen te hebben dat ook niet alles van Schilder door de beugel kon.
« Laatst bewerkt op: september 27, 2005, 07:34:23 pm door Zijnkind »
Spreuken 16: 3 Vertrouw bij je werk op de HEER, en je plannen zullen slagen.

mirt

  • Moderator
  • Berichten: 1730
  • strijd de goede strijd
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #56 Gepost op: september 27, 2005, 08:27:27 pm »

quote:

Zijnkind schreef op 27 september 2005 om 19:32:
@Mirt, wat versta je precies onder een kerkstrijd?

Ehm... wat versta ik onder kerkstrijd...
Als ik aan kerkstrijd denk, denk ik aan Reformatie, Afscheiding en Vrijmaking, maar hoe zeg ik nou wat er precies onder verstaan moet worden... ik ben daar niet zo goed in.
In mijn inbreng in deze discussie ging het mij in ieder geval om het idee dat er mensen zijn die er volgens mij lange tijd vanuit gegaan zijn dat er na de vrijmaking en de binnen-buitenverband kwestie wel weer een scheiding MOEST komen. En dat waar het dan op aan zou komen zou zijn, dat je dan voor de goede kant zou kiezen en daarvoor zou strijden. En dat je dan waarschijnlijk op een bepaalde manier slachtoffer zou worden. En dat dàt dan zoveel te maken zou hebben met de eindstrijd zoals die in de bijbel wordt aangeduid, dat de strijd tegen andere aanvallen van de Satan op allerlei gebied daaraan haast ondergeschikt wordt. Het spijt me dat ik zo duidelijk moet worden, maar ik krijg echt vaak het idee dat bijvoorbeeld de christelijke gereformeerde kerk wel fout moèt zijn, omdat anders hun idee niet meer klopt. Dat is gewoon het idee dat ik gekregen heb over deze groep.
« Laatst bewerkt op: september 27, 2005, 08:29:35 pm door mirt »
ernstige mensen worden pas somber als ze niet ernstig mogen zijn

Zijnkind

  • Berichten: 5099
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #57 Gepost op: september 27, 2005, 11:43:43 pm »
Ok Mirt, ik begrijp het. Ik dacht dat je het over jezelf had in 1e instantie.

Het wijzen naar de (vermeende) fouten van een ander(e kerk) is makkelijker dan het juist benoemen van eigen sterke punten. Als men zo in de geestelijke strijd staat dan gaat men voorbij aan wat ik hiervoor al poste. De strijd wordt dan het doel en dat is niet bepaald de levenshouding die ik van Jezus begrepen heb met vergeving, andere wang toekeren en voetwassing. Het zou al veel schelen als we (beide kanten) gewoon eens willen toegeven dat DE ware kerk hier op aarde nooit kan bestaan. We zijn immers allen onderhevig aan zonde en verleidingen. Er worden dus fouten gemaakt. Hoe zeer we ook door de Geest gegrepen zijn. Ook de grote geloofsmensen van de bijbel (David, Abraham, Mozes, etc...) maakten regelmatig fouten. Het getuigd van zelf inzicht als je durft toe te geven dat de voorstelling die je hebt van de ander wel eens te negatief kon zijn. En die van jezelf te positief.

Je zult mij niet horen zeggen dat SdM geen enkele goede preek zal laten horen. Maar dat er een te negatief geluid zal klinken over anderen ben ik zeker van. Dat vind ik trouwens ook van gkv-dominees. Als er in een preek weer eens tegen de pkn wordt aangeschopt kan ik daar weinig mee. Vertel me liever hoe ik hen kan helpen als ze werkelijk zo fout zijn. Het is die geest/manier van spreken over elkaar die ik mis.
Spreuken 16: 3 Vertrouw bij je werk op de HEER, en je plannen zullen slagen.

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #58 Gepost op: september 28, 2005, 08:40:17 am »

quote:

Zijnkind schreef op 27 september 2005 om 19:32:

@Justin,
Als ouderling heb ik ooit eens de toetsing van een afgestudeerde student, die zich beroepbaar wilde stellen, mogen meemaken. Was in een classisvergadering. Ik kan je verzekeren dat het doorzagen door de meeste ouderlingen niet gedaan had kunnen worden. Maar als ze eenmaal een gemeente dienen dan ben ik met je eens dat het op de gemeente aankomt waarin de ouderlingen de belangrijkste controlerende taak hebben.

Dat niet alles aan de gkv (preken) wordt afgekeurd snap ik wel. De selectie is dan lastig. Geldt dat ook voor de overleden predikanten? Ik meen me te herinneren gelezen te hebben dat ook niet alles van Schilder door de beugel kon.


Bij het examen van SdM had van Gurp het grootste aandeel in het 'doorzagen'. Dat is dus vergelijkbaar met wat jij hebt meegemaakt. Alleen werd de kandidaat toen waarschijnlijk door meerdere predikanten 'doorgezaagd'.
Het ging mij dan ook om de beoordeling.

Wat overleden predikanten betreft kunnen alle preken gelezen worden van hen die bij reformaties van de kerk 'goed' gekozen hebben. Dit geldt dan met name in de buiten verband kwestie in de jaren zestig. Maar dit was ook de praktijk al in de GKV.
De preken van Schilder (welke Schilder eigenlijk?) zouden dus gelezen kunnen worden.

Het meest waarschijnlijke is inderdaad dat niet alles van Schilder door de beugel kan, zoals dat ook bij ons zo is  ;)

Marnix

  • Berichten: 2614
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #59 Gepost op: september 28, 2005, 09:51:31 am »

quote: E-line

Wat mij nogal tegenvalt, is dat er zomaar van wordt uitgegaan dat de nieuwe vrijgemaakten tegen veranderingen an sich zouden zijn. Dat heb ik hen nooit horen beweren, en dat is volgens mij ook niet hard te maken. Wellicht dat ze dat imago hebben gekregen doordat ze tegen veel van de recent voorgestelde veranderingen waren. Maar ik heb diverse keren gehoord dat als er ándere nieuwe liederen waren voorgesteld, die minder de geest van dwaalleer ademden, dat ze er dan niet moeilijk over hadden gedaan.
Het ging hun er juist om dat in die nieuwe liederen niet God centraal stond, of alleen een scheef beeld van God, en dat daarmee onze eer aan God in het geding was... Er zit minder een tegenstelling de groep-Van Gurp en de mensen die God graag willen loven met nieuwe liederen, dan jij suggereert.


Ik zit me hard af te vragen welke liederen dan wel door de beugel zouden kunnen :) Overigens heb ik volgens mij nog nooit meegemaakt dat ik in de kerk zit, een lied zing en denk: Heej, dat is dwaalleer. Ik kan me heel moeilijk iets bij je reactie voorstellen (waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen dat het niet klopt, mijn inlevingsvermogen als moderne jongere is natuurlijk beperkt)

Maar als ik verhalen hoor over mensen die blijven zitten als er staand een lied uit het liedboek gezongen wordt, en sowieso gewoon geen enkel nieuw lied uit de selectie mee willen zingen, dan vraag ik me wel af wat er precies mis gaat.

Overigens ontken ik niet dat bij die mensen God niet centraal zou staan maar traditie. Ik denk dat het een combinatie van beiden is. Ik ben er van overtuigd dat die mensen problemen hadden met allerlei dingen en zelfs zijn afgescheiden omdat ze God op de eerste plaats willen zetten. Dat is juist het grote probleem. De GKv wil God dienen en loven en hebben Hem centraal staan en veranderen dingen. De bezwaarden willen God dienen en zijn daarom tegen bepaalde (met de nadruk op bepaalde ;)) veranderingen.

Is er een artikel of zo ergens te vinden waarin voorbeelden worden genoemd van "foute liederen" bijvoorbeeld? Misschien dat het me dan wat duidelijker wordt.
In nothing is the power of the dark lord more clearly shown than in the estrangement that devides all those who still oppose him - Tolkien

Fotogravinnetje

  • Moderator
  • Berichten: 3905
  • Crimpen op den Yssel
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #60 Gepost op: september 28, 2005, 09:58:17 am »
Achter in het boekje "Lied tegen het licht" van JPC Vreugdenhil & H Vreugdenhil-Busstra staan enkele liedbesprekingen. Dus niet alleen of een lied fout is, maar vooral: waarom
computerfout: een vreemde een in de byte

Marnix

  • Berichten: 2614
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #61 Gepost op: september 28, 2005, 10:02:15 am »
Hm, maar dat boekje heb ik niet ;)
In nothing is the power of the dark lord more clearly shown than in the estrangement that devides all those who still oppose him - Tolkien

Fotogravinnetje

  • Moderator
  • Berichten: 3905
  • Crimpen op den Yssel
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #62 Gepost op: september 28, 2005, 10:09:48 am »
Dat boekje is voor behoorlijk wat mensen een handreiking geweest in de discussie over de liedboek-liederen. Ik denk, eerlijk gezegd, dat er niet veel in de groep van de afgescheidenen zijn die het boekje niet kennen....
computerfout: een vreemde een in de byte

marody

  • Berichten: 267
  • Jippie, werkelijk vrij
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #63 Gepost op: september 28, 2005, 12:39:53 pm »
Ik vraag me af wat de moeite is.
Wij creeren allemaal een God die ons past.
De èèn meer dan de andere, alleen de vrijgemaakten acepteren dat gewoon niet van elkaar.

De afgescheidenen zijn nu vrij van alle, in hun ogen, foute zaken waar ze tegen waarschuwden, binnen het vrijgemaakte geloofssysteem, en houden zich nu bezig op een manier zoals zij denken dat dat goed is en daar genieten ze intens van.

Ze hebben hun eigen geloofssysteem opgezet zoals zij denken dat "hun" God dat wil.

Helaas zeggen ze dat zij het ware geloofsysteem hebben en zeggen hiermee dat God net zo denkt als zij, en dat is levensgevaarlijk.
Zo creeert je een God met menselijke beperkingen.

Ik denk dat de vrijgemaakten ze gewoon los moeten laten, bidden dat ze God zoeken zoals Hij dat waard is en hun respecteren.

Gr.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 12:41:23 pm door marody »
uut grûn

elle

  • Moderator
  • Berichten: 7583
  • The way of the leaf
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #64 Gepost op: september 28, 2005, 12:55:12 pm »
Dat zou kunnen, maar dat betekent dus dat je de scheur die soms dwars door families loopt laat bestaan. Ook al is het maar een procent of 2 die zijn afgescheiden, het zijn wel familie/bekenden die je, met hun kinderen, loslaat.
En sowieso is 'loslaten' erg lastig als je elkaar nog regelmatig op verjaardagen tegenkomt, je naar doopdiensten van neefjes/nichtjes/vrienden gaat, vrienden daar trouwen. Je wordt dan hoe dan ook steeds geconfronteerd met de breuk.
"Ask not what the Body can do for you. Ask what you can do for the Body."[/]

marody

  • Berichten: 267
  • Jippie, werkelijk vrij
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #65 Gepost op: september 28, 2005, 01:25:29 pm »

quote:

elle schreef op 28 september 2005 om 12:55:
Dat zou kunnen, maar dat betekent dus dat je de scheur die soms dwars door families loopt laat bestaan. Ook al is het maar een procent of 2 die zijn afgescheiden, het zijn wel familie/bekenden die je, met hun kinderen, loslaat.
En sowieso is 'loslaten' erg lastig als je elkaar nog regelmatig op verjaardagen tegenkomt, je naar doopdiensten van neefjes/nichtjes/vrienden gaat, vrienden daar trouwen. Je wordt dan hoe dan ook steeds geconfronteerd met de breuk.


Wat je wilt is een scheur dichten die niet te dichten is.
Zij bidden voor jou en vermanen jou en jij doet precies hetzelfde bij hen.

Bid om berusting; liefde en wijsheid van jou kant (zij berusten niet maar blijven uit liefde aandringen).
Je kunt de scheur beter accepteren want dan is er gemakkelijker mee te leven.

Dat bedoel ik met loslaten
Dan kun je je richten op zaken die jou en jou kerk aangaan.

Gr.
uut grûn

elle

  • Moderator
  • Berichten: 7583
  • The way of the leaf
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #66 Gepost op: september 28, 2005, 01:30:24 pm »
Oke... Je kunt het er niet meer over hebben, niet meer gaan twisten.
Neemt niet weg dat het mij spijt wanneer ik bij mijn moeder ben en zij op zondag 's ochtends richting Zwolle trekt, en ik (omdat ik mij daar nu eenmaal bijzonder onwelkom voel, ondanks dat mijn moeder het fijn vindt als ik mee zou gaan) dus maar in Hattem naar de kerk ga. Ook al respecteer je elkaars keuzen, het schrijnt wel.
"Ask not what the Body can do for you. Ask what you can do for the Body."[/]

marody

  • Berichten: 267
  • Jippie, werkelijk vrij
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #67 Gepost op: september 28, 2005, 01:44:15 pm »

quote:

elle schreef op 28 september 2005 om 13:30:
Ook al respecteer je elkaars keuzen, het schrijnt wel.


Loslaten wil niet zeggen dat er geen pijn is.
Iedere wond doet pijn of je dat nu wilt of niet.
De scheur blijft maar de heling van wonden kost nu eenmaal tijd.

Door de scheur te accepteren geef je ook duidelijkheid mbt je standpunt naar je moeder.
Dat geeft voor beide partijen rust.

Gr.
uut grûn

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #68 Gepost op: september 28, 2005, 01:48:25 pm »

quote:

Marnix schreef op 28 september 2005 om 09:51:
[...]


Ik zit me hard af te vragen welke liederen dan wel door de beugel zouden kunnen :) Overigens heb ik volgens mij nog nooit meegemaakt dat ik in de kerk zit, een lied zing en denk: Heej, dat is dwaalleer. Ik kan me heel moeilijk iets bij je reactie voorstellen (waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen dat het niet klopt, mijn inlevingsvermogen als moderne jongere is natuurlijk beperkt)


Vaak is de dwaalleer ook niet zo overduidelijk te zien helaas.

Een mooi voorbeeld van een twijfelgeval is lied 3, 'uit oer is hij getogen'. (ik weet niet uit m'n hoofd wat er geselecteerd is en wat niet, dus sommige vb. zouden niet relevant kunnen zijn). Op zich staat er bij eerste lezing niet zoveel raars in dat lied, maar als je er beter naar kijkt, blijkt voor mij het volgende:
- waarom komt abraham ineens uit 'oer'? Dat hij in 'ur' woonde kan je gewoon nalezen, waarom die keuze voor 'oer'? Misschien vanwege de associatie met 'oertijd' of omdat dingen met 'oer' over het algemeen meer een mytisch karakter hebben? (hier kan je over discussieren maar is nog niet zo erg)
- waar is Jezus? Het lied gaat over wie de gelovigen zijn, en het enige wat gezegd wordt is dat (couplet 2 en 6) allen die geloven uit abraham's geslacht zijn. Dat is natuurlijk heel leuk, en correct, maar het is wel een 'om het centrale punt heendraaien' want die gelovigen zijn diegenen die in Jezus' kruisdood en opstanding geloven.

Een ander voorbeeldje, vergelijk lied 39 eens met de tekst waar het op gebaseerd is, namelijk joel 2:21-24 en 28-32. Opvallend is, dat juist in het midden van die tekst in Joel, de 'leraar ter gerechtigheid' (de messias) wordt genoemd. In het berijmde lied is dat stuk juist over geslagen.

De berijming van openbaring 19:6-10 (lied 112) heeft ook zoiets raars. Dat bijbelgedeelte gaat over de bruiloft van het lam, maar het lied gaat over bijna alles behalve de bruiloft van het Lam (behalve couplet 5 waar sprake is van 'de bruiloft' en couplet 8, waar 'het Lam dat voor ons boette' nog even genoemd wordt). En in lied 113, ook over openbaring wordt alles heel mooi berijmd, maar het oordeel is ineens verdwenen.

Of gezang 253-255: heel mooie beelden over gelovigen, gekoppeld aan OT beelden van de wolk en vuur (exodus) en referenties aan pinksteren, maar geen enkele verwijzing naar Jezus? En dat terwijl deze 3 liederen in de categorie PASEN staan !!!

Dit zijn zo maar wat dingetjes die ik nu voorhanden heb. Ik krijg soms het idee bij die liederen dat men liever niet refereert aan Jezus, op plekken waar 'Jezus' juist wel heel relevant is (overigens valt dat bij de vertaalde oudere liederen wel mee). Die angst is er volgens mij bij een flink aantal liederen.

marody

  • Berichten: 267
  • Jippie, werkelijk vrij
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #69 Gepost op: september 28, 2005, 02:03:17 pm »
Wanneer je het boek Hooglied leest zul je nog God, nog Jezus vinden.
Iedere vorm van het christelijke geloof is afwezig.
Wat doet dat boek in de bijbel?

Hoezo dwaleer

Gr.
uut grûn

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #70 Gepost op: september 28, 2005, 02:11:14 pm »

quote:

marody schreef op 28 september 2005 om 14:03:
Wanneer je het boek Hooglied leest zul je nog God, nog Jezus vinden.
Iedere vorm van het christelijke geloof is afwezig.
Wat doet dat boek in de bijbel?

Hoezo dwaleer

Gr.

heel aardig gevonden, maar Hooglied is van voor de tijd van Jezus (wat je uiteraard wel zult weten).  Waar het om gaat, is dat we een NT-gemeente zijn, die als kern "Jezus Christus" heeft. Het is in dat licht opvallend als dichters die dichten voor een christelijke gemeente, juist dat kern element weglaten waar je het wel zou verwachten (zoals bv. in lied 253, 254, 255 want dat zijn PAAS-liederen). Idem voor een berijming van Joel waar een referentie naar de messias (= gezalfde = christus) staat.

Een lied hoeft (en daar wijs je terecht op) niet altijd over Jezus te gaan, en dat is ook niet mijn klacht. Mijn probleem is, dat het erop lijkt (ik kan niet in de hoofden van de dichters kijken)  dat ze "Jezus" gewoon liever vermijden dan opnemen in hun liederen, en dat het dus structureel is. En dat maakt mij argwanend. Ik moet dan altijd denken aan Jezus die een steen des aanstoots is, en hoe mensen Hem het liefst vermijden. Vergeet niet dat er een heel grote groep mensen is, die de naam 'christelijk' draagt, maar het eigenlijk niet over Christus heeft (het vrijzinnige gedeelte van de PKN bijvoorbeeld, of remonstranten).
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 02:16:55 pm door Nunc »

Dieterich

  • Berichten: 189
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #71 Gepost op: september 28, 2005, 02:31:25 pm »

quote:

Nunc schreef op 28 september 2005 om 13:48:
- waarom komt abraham ineens uit 'oer'? Dat hij in 'ur' woonde kan je gewoon nalezen, waarom die keuze voor 'oer'? Misschien vanwege de associatie met 'oertijd' of omdat dingen met 'oer' over het algemeen meer een mytisch karakter hebben? (hier kan je over discussieren maar is nog niet zo erg)
- waar is Jezus? Het lied gaat over wie de gelovigen zijn, en het enige wat gezegd wordt is dat (couplet 2 en 6) allen die geloven uit abraham's geslacht zijn. Dat is natuurlijk heel leuk, en correct, maar het is wel een 'om het centrale punt heendraaien' want die gelovigen zijn diegenen die in Jezus' kruisdood en opstanding geloven.

- In Lied 3 staat niet "Uit oer is hij getogen", maar "Uit Oer is hij getogen." In het Nederlands is het gebruikelijk om plaatsnamen met een hoofdletter te schrijven. Bovendien komt het woord `Oer´ qua uitspraak dichter bij het Hebreeuwse origineel dan `Ur´.
- Ik vind dat Lied 3 niet om het centrale punt heendraait: het is een lied bij Genesis 12, en in dat hoofdstuk van de bijbel wordt Jezus niet met name genoemd. M.i. geldt hier hetzelfde argument als jij bij Hooglied noemt.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 02:32:02 pm door Dieterich »
Wenn sich Menschen zu Jesus Christus bekennen, blicken sie paradoxerweise auf das Eschaton zurück.

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #72 Gepost op: september 28, 2005, 02:38:25 pm »

quote:

Dieterich schreef op 28 september 2005 om 14:31:
[...]

- In Lied 3 staat niet "Uit oer is hij getogen", maar "Uit Oer is hij getogen." In het Nederlands is het gebruikelijk om plaatsnamen met een hoofdletter te schrijven.

weet ik, maar als je m'n post  verder bekijkt zie je dat ik wel vaker slordig met hoofdletters ben (abraham met kleine letter , etc).

quote:

Bovendien komt het woord `Oer´ qua uitspraak dichter bij het Hebreeuwse origineel dan `Ur´.

Ik zei ook dat er over te discussieren viel. Maar het is wel een bewuste keuze voor 'Oer', en verder in het liedboek zie ik geen 'fonetische' spellingen staan omdat die klanken toevallig beter passen bij de hebreeuwse/aramese/griekse/latijnse uitspraak. Daarnaast heeft ook vrijwel iedereen het over 'Ur der chaldeeën' en spreekt dat met een 'u' en niet een 'oe' uit (of ben ik nu gek?). Maar als dit het enige was dan zou ik het ook op dichterlijke vrijheid gooien.

quote:

- Ik vind dat Lied 3 niet om het centrale punt heendraait: het is een lied bij Genesis 12, en in dat hoofdstuk van de bijbel wordt Jezus niet met name genoemd. M.i. geldt hier hetzelfde argument als jij bij Hoogleid noemt.

Nee het is niet een lied bij gen.12, maar een lied dat van gen.12 een lijn naar nu trekt. Paulus trekt bv. ook die lijn, maar dan is het altijd wel een lijn via Jezus. De lijn in lied 3 gaat van abraham via jacob, mozes, jozua, simson, david, elia en hizkia naar ons. Het is daarmee niet een lied bij gen.12 maar een statement over in welke lijn wij als gelovigen staan. Couplet 3 maakt dat duidelijk. Het lied beschouwt als gelovigen (uit Abraham geboren): "wie om God te horen, gestorven is en leeft (..) het volk dat hier beneden de stem van God verstond". In mijn ogen toch een wat vreemde beschrijving van christenen, en ook eentje die moeite lijkt te doen om maar niet de naam van Jezus te hoeven noemen in de beschrijving van wie de gelovigen zijn.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 02:39:26 pm door Nunc »

marody

  • Berichten: 267
  • Jippie, werkelijk vrij
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #73 Gepost op: september 28, 2005, 02:39:27 pm »
Zondagavond hoorde ik in een doopdienst èèn van de dopelingen in zijn getuigenis het volgende zeggen: Ik wilde God van harte dienen en Jezus volgen, zolang het maar niet in strijd was met de 3 formulieren van enigheid.


In veel kerken staat Jezus niet centraal maar is Hij een (belangrijk) onderdeel van de kerkleer.
Een kerk waar Jezus centraal staat fungeert deze als een organisme.
De gemeente gaat op de weg die de leider (Jezus) wijst.

Een kerk waar de leer centraal staat fungeert deze als een instituut.
De gemeente gaat de weg die de leer (synode) wijst.

Iets anders kan ik er niet van maken.

Gr.
uut grûn

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #74 Gepost op: september 28, 2005, 02:44:14 pm »
nou en dat is dus een bezwaar bij een aardig aantal liedboek liederen: Jezus staat gewoonweg niet centraal

Dieterich

  • Berichten: 189
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #75 Gepost op: september 28, 2005, 03:00:55 pm »

quote:

Nunc schreef op 28 september 2005 om 14:38:
Nee het is niet een lied bij gen.12, maar een lied dat van gen.12 een lijn naar nu trekt. Paulus trekt bv. ook die lijn, maar dan is het altijd wel een lijn via Jezus. De lijn in lied 3 gaat van abraham via jacob, mozes, jozua, simson, david, elia en hizkia naar ons. Het is daarmee niet een lied bij gen.12 maar een statement over in welke lijn wij als gelovigen staan. Couplet 3 maakt dat duidelijk. Het lied beschouwt als gelovigen (uit Abraham geboren): "wie om God te horen, gestorven is en leeft (..) het volk dat hier beneden de stem van God verstond". In mijn ogen toch een wat vreemde beschrijving van christenen, en ook eentje die moeite lijkt te doen om maar niet de naam van Jezus te hoeven noemen in de beschrijving van wie de gelovigen zijn.

Nou moe: als ondertitel bij "Uit Oer is hij getogen" staat "bij Genesis 12:1-9". Het is om de drommel wel een lied bij Gen. 12.
Maar afgezien daarvan: het is idd. een lied over gelovigen. En als gelovigen staan wij in dezelfde lijn als bijv. Abraham en Hizkia: ook christenen zijn mensen die naar de stem van God horen. Lied 3 probeert, net als Hebr. 11, ons onder dat oogpunt te zien. En daar is niks mis mee.
Wenn sich Menschen zu Jesus Christus bekennen, blicken sie paradoxerweise auf das Eschaton zurück.

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #76 Gepost op: september 28, 2005, 03:16:53 pm »

quote:

Dieterich schreef op 28 september 2005 om 15:00:
[...]

Nou moe: als ondertitel bij "Uit Oer is hij getogen" staat "bij Genesis 12:1-9". Het is om de drommel wel een lied bij Gen. 12.

geloof niet alles wat er staat :)
alleen couplet 1,2,3 gaan over Abraham, de andere helft niet. Naar mijn beste weten komt David nergens in genesis voor, evenmin Mozes, Hizkia, Jozua of de huidige gelovigen.

quote:

Maar afgezien daarvan: het is idd. een lied over gelovigen. En als gelovigen staan wij in dezelfde lijn als bijv. Abraham en Hizkia: ook christenen zijn mensen die naar de stem van God horen. Lied 3 probeert, net als Hebr. 11, ons onder dat oogpunt te zien. En daar is niks mis mee.


Er is absoluut een lijn van Abraham naar ons, maar die leidt (ook volgens hebr. 11) via Jezus. Kijk maar in hebr. 11:39-40 in combinatie met het daaropvolgende hebr. 12:1-2.  De schrijver van de hebr.brief haalt wel allerlei heiligen uit het verleden aan, maar voor z'n lezers concludeert ie een paar zinnen later: "Laat ons oog daarbij (alleen) gericht zijn op Jezus, de leidsman en voleinder des geloofs, die, om de vreugde, welke vóór Hem lag, het kruis op Zich genomen heeft, de schande niet achtende, en gezeten is aan de rechterzijde van de troon Gods. ".

Christenen zijn ook zeker mensen die naar de stem van God horen, maar Christenzijn is specifieker dan dat. Het gaat mij er dus ook niet om wat er gezegd wordt in het lied, maar om wat er weggelaten wordt, maar gezegd had moeten worden. Het lied zoals het er nu staat, kan namelijk ook zonder enig probleem in een Christus-loochenende gemeente gezongen worden!

Dieterich

  • Berichten: 189
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #77 Gepost op: september 28, 2005, 03:51:21 pm »

quote:

Nunc schreef op 28 september 2005 om 15:16:
Er is absoluut een lijn van Abraham naar ons, maar die leidt (ook volgens hebr. 11) via Jezus. Kijk maar in hebr. 11:39-40 in combinatie met het daaropvolgende hebr. 12:1-2.  De schrijver van de hebr.brief haalt wel allerlei heiligen uit het verleden aan, maar voor z'n lezers concludeert ie een paar zinnen later: "Laat ons oog daarbij (alleen) gericht zijn op Jezus, de leidsman en voleinder des geloofs, die, om de vreugde, welke vóór Hem lag, het kruis op Zich genomen heeft, de schande niet achtende, en gezeten is aan de rechterzijde van de troon Gods. ".
Zo, daar zijn we op het niveau van close reading: aan het begin van Hebr. 12 wordt niet direct gezegd, dat we de blik op Jezus gericht moeten houden. De auteur noemt hier eerst de overeenkomst tussen ons en de geloofsgetuigen: ook wij moeten de last van de zonde van ons afwerpen en vastberaden de weg die voor ons ligt lopen. Wanneer de gelovigen uit het OT dat al deden, dan moeten wij dat zeker doen: wij hebben, anders dan zij, de belofte nl. in vervulling zien gaan (zie het einde van Hebr. 11). Wel eerlijk citeren dus...

quote:

Christenen zijn ook zeker mensen die naar de stem van God horen, maar Christenzijn is specifieker dan dat. Het gaat mij er dus ook niet om wat er gezegd wordt in het lied, maar om wat er weggelaten wordt, maar gezegd had moeten worden.
Ik heb geprobeerd te laten zien, dat het in Lied 3 gaat in de overeenkomst in het geloof. Ook in Hebr. 11 wordt er een lijn tussen ons geloof en dat van de gelovigen uit het OT getrokken. Daarover wil ik ook kunnen zingen, ondanks het feit dat de zij de belofte nog niet in vervulling hebben zien gaan en wij al wel.

quote:

Het lied zoals het er nu staat, kan namelijk ook zonder enig probleem in een Christus-loochenende gemeente gezongen worden!
En precies hetzelfde zou dan gelden voor alle Psalmen...

Eigenlijk weet ik niet zo goed waarom ik deze discussie voer. Jij? Mij brengen dit soort uitwisselingen eerlijk gezegd weinig. Ik wil niet te moeilijk doen, jij wilt graag heel precies zijn, en beide vinden we dat we gereformeerd zijn.
Wenn sich Menschen zu Jesus Christus bekennen, blicken sie paradoxerweise auf das Eschaton zurück.

Nunc

  • Berichten: 5825
  • En terstond kraaide een haan.
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #78 Gepost op: september 28, 2005, 04:27:50 pm »

quote:

Dieterich schreef op 28 september 2005 om 15:51:
[...]
Zo, daar zijn we op het niveau van close reading: aan het begin van Hebr. 12 wordt niet direct gezegd, dat we de blik op Jezus gericht moeten houden. De auteur noemt hier eerst de overeenkomst tussen ons en de geloofsgetuigen: ook wij moeten de last van de zonde van ons afwerpen en vastberaden de weg die voor ons ligt lopen. Wanneer de gelovigen uit het OT dat al deden, dan moeten wij dat zeker doen: wij hebben, anders dan zij, de belofte nl. in vervulling zien gaan (zie het einde van Hebr. 11). Wel eerlijk citeren dus...


waar citeer ik niet eerlijk? Ik zeg toch dat de schrijver als conclusie heeft dat we ons op Jezus moeten richten, nadat hij allerlei OT voorbeelden heeft gegeven?

quote:

hebr. 12:1-3
1 Daarom dan, laten ook wij, nu wij zulk een grote wolk van getuigen rondom ons hebben, afleggen alle last en de zonde, die ons zo licht in de weg staat, en met volharding de wedloop lopen, die vóór ons ligt. 2 Laat ons oog daarbij (alleen) gericht zijn op Jezus, de leidsman en voleinder des geloofs, die, om de vreugde, welke vóór Hem lag, het kruis op Zich genomen heeft, de schande niet achtende, en gezeten is ter rechterzijde van de troon Gods. 3 Vestigt uw aandacht dan op Hem, die zulk een tegenspraak van de zondaren tegen Zich heeft verdragen, opdat gij niet door matheid van ziel verslapt.
We moeten onze last en zonde afleggen en de wedloop lopen die vóór ons ligt en daarbij ons oog richten op Jezus. De schrijver van de hebr.brief geeft dus aan wat er extra voor ons is, ten opzichte van de OT gelovigen.

quote:

Ik heb geprobeerd te laten zien, dat het in Lied 3 gaat in de overeenkomst in het geloof. Ook in Hebr. 11 wordt er een lijn tussen ons geloof en dat van de gelovigen uit het OT getrokken. Daarover wil ik ook kunnen zingen, ondanks het feit dat de zij de belofte nog niet in vervulling hebben zien gaan en wij al wel.
Daar wil ik ook best over zingen. Punt is dat ik niet een lied wil zingen van iemand die bewust de kern uit mijn geloof haalt. Het kan best zijn dat hij voor de rest prachtige ware dingen zegt, maar als ik de lijn getrokken zie worden buiten Jezus om, dan is uit dat lied de kern weggelaten, waar die kern (vergelijk hebr.11-12) wel vermeld dient te worden. De reden dat wij namelijk erfgenamen van Abraham zijn (geworden!), is Jezus Christus. Als je dus ons in de lijn van Abraham zet, kan dat alleen via de Zoon.

quote:

En precies hetzelfde zou dan gelden voor alle Psalmen...

Niet dus: de psalmen zijn deels messiaans. Ze getuigen van een vooruitzien naar de messias. En verder zijn de psalmen getrouwe berijmingen van bijbelgedeelten. Veel liedboekberijmingen van bijbelgedeelten zijn dat niet. Een essentieel verschil met de psalmen dus.

Begrijp me niet verkeerd, niet alle liederen die we zingen hoeven psalmen te zijn. Christenen hebben ook altijd lofliederen op Jezus gezongen. Dat blijkt bv. uit de briefwisseling tussen Plinius (de jongere) en keizer Trajanus (ong. 100 na Christus). Plinius heeft het over christenen die liederen zingen voor/over een man alsof hij God is (gaat over Jezus dus).

Ik zing ook liever liederen waar Jezus expliciet naar voren komt (maar dat hoeft niet altijd), en niet impliciet als verwachtte messias zoals in de psalmen. Ik zing echter liever geen liederen die terwijl de messias gekomen is, de kern van het christendom structureel die messias negeren.

quote:

Eigenlijk weet ik niet zo goed waarom ik deze discussie voer. Jij? Mij brengen dit soort uitwisselingen eerlijk gezegd weinig. Ik wil niet te moeilijk doen, jij wilt graag heel precies zijn, en beide vinden we dat we gereformeerd zijn.

het heeft niet zoveel met 'precies willen doen' te maken, lijkt mij. Het draait erom of je liederen moet zingen die (volgens mij bewust) Jezus' rol afzwakken of Jezus weglaten.

Het gaat er dus met nadruk NIET om, of je een lied kan zingen waar Jezus niet in voorkomt, of dat alleen over de Heilige Geest of over Abraham gaat. Dat is niet het probleem (immers voor veel psalmen geldt dit ook).

Waar het om gaat, is dat enkele liedboekdichters structureel Jezus lijken willen te vermijden. De vraag is dus of je liederen wilt zingen die door mensen geschreven zijn die de kern van je geloof willen vermijden. Misschien kan dat, misschien ook niet. We hebben op zich vrijheid in Christus om alle dingen te doen (die niet verboden zijn in wetten) maar niet alles is nuttig, en er zijn ook dingen die we zouden kunnen doen, maar die aanstoot kunnen geven aan andere broeders en zusters.

elle

  • Moderator
  • Berichten: 7583
  • The way of the leaf
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #79 Gepost op: september 28, 2005, 05:14:35 pm »
Ik ben het grotendeels met Nunc eens.
Als je een (liedboek/opwekkings) lied zingt en daarbij zelf de ontbrekende informatie aan moet vullen, dan zing ik dat lied met minder plezier.
Maar datzelfde geldt voor sommige psalmen: Als ik zing dat ik mij door God verlaten voel, dan klopt dat niet, en denk ik daarbij: 'Maar in Jezus ben ik zeker van Zijn nabijheid'. Psalmen blijven oudtestamentisch, ook als ze voorboden zijn van de Messias. Als nieuw-testamentisch christen (ik ben nu eenmaal geen Jodin) wil ik mijn geloof graag op nieuwtestamentische wijze belijden, en zijn veel gezangen daar geschikter voor dan sommige psalmen (imho).
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 05:16:40 pm door elle »
"Ask not what the Body can do for you. Ask what you can do for the Body."[/]

Marnix

  • Berichten: 2614
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #80 Gepost op: september 28, 2005, 06:26:56 pm »

quote:

elle schreef op 28 september 2005 om 12:55:
Dat zou kunnen, maar dat betekent dus dat je de scheur die soms dwars door families loopt laat bestaan. Ook al is het maar een procent of 2 die zijn afgescheiden, het zijn wel familie/bekenden die je, met hun kinderen, loslaat.
En sowieso is 'loslaten' erg lastig als je elkaar nog regelmatig op verjaardagen tegenkomt, je naar doopdiensten van neefjes/nichtjes/vrienden gaat, vrienden daar trouwen. Je wordt dan hoe dan ook steeds geconfronteerd met de breuk.


Tja... Ik ben al zo gewend aan die breuk... en niet vanwege de vrijmaking.... Maar ik ben er mee opgegroeid, ik heb heel veel vrienden en vriendinnen in andere kerken zitten, waarmee ik samen naar school ga, of in jeugdkerken en of andere chistelijke activiteiten actief ben.... Zoals ik al aangaf heb ik niks van de nieuwe vrijmaking meegekregen... en ervaar ik die scheur veel meer in de verdeeldheid in het algemeen.

Maar ik begrijp dat het voor mensen die familie of goede bekenden hebben die zijn afgescheiden best moeilijk is. Maar een ding heb ik wel geleerd: Kerkscheuring is erg, maar er kan ondanks dat ook eenheid zijn... het hoeft geen grote kloof te zijn. Als je niet samen naar dezelfde kerk gaat is dat erg.... omdat het tekent hoe verdeeld christenen zijn... maar daarom kan je je nog wel een voelen met die mensen en dat in de omgang met hen ook zijn. Als er verdeeldheid komt omdat je elkaar niet meer als goede gelovigen ziet, dan gaat er pas echt wat mis.
In nothing is the power of the dark lord more clearly shown than in the estrangement that devides all those who still oppose him - Tolkien

Marnix

  • Berichten: 2614
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #81 Gepost op: september 28, 2005, 06:30:51 pm »

quote:

elle schreef op 28 september 2005 om 17:14:
Ik ben het grotendeels met Nunc eens.
Als je een (liedboek/opwekkings) lied zingt en daarbij zelf de ontbrekende informatie aan moet vullen, dan zing ik dat lied met minder plezier.
Maar datzelfde geldt voor sommige psalmen: Als ik zing dat ik mij door God verlaten voel, dan klopt dat niet, en denk ik daarbij: 'Maar in Jezus ben ik zeker van Zijn nabijheid'. Psalmen blijven oudtestamentisch, ook als ze voorboden zijn van de Messias. Als nieuw-testamentisch christen (ik ben nu eenmaal geen Jodin) wil ik mijn geloof graag op nieuwtestamentische wijze belijden, en zijn veel gezangen daar geschikter voor dan sommige psalmen (imho).


Tja, als je je niet in de tekst van een lied of psalm kan vinden op een moment hoef je die niet mee te zingen. Zingen dat je blij bent als je dat niet bent, of je verlaten voelt als dat niet zo is.... als je daar geen reden voor ziet (gevoel kan een reden zijn maar je kan het ook baseren op ervaringen in het verleden bijvoorbeeld) dan moet je die niet zingen.

Verder helemaal met je eens, ik vind nieuwe liederen een enorme aanvulling, omdat in de tijd van David Jezus niet was geboren en leefde en stierf en weer opstand en naar de hemel voer en de Geest niet was neergedaald. De psalmen verwijzen er soms wel naar maar ik ben blij dat er liederen zijn die daar direct over gaan.

Overigens gaat het ook niet er om of iets over Jezus gaat, maar of het op Hem wijst en je bij Hem brengt. We hebben nu een serie preken van dominee Hutten, over psalmen. In iedere preek daarover, en sowieso denk ik over iedere preek, komt daar altijd weer 1 vraag in terug: Hoe brengt die Psalm me bij Hem. Hij zei in zijn eerste preek: We vragen ons soms wel eens af wat we aan bepaalde dingen in het oude testament hebben. Maar de hele bijbel wijst naar Jezus. Soms is het niet altijd direct duidelijk.... maar zie het als zo'n tekening die je als kind wel eens maakte, waarbij je allerlei punten aan elkaar verbindt en er vervolgens een figuur uit komt. Zo is de het oude testament ook. Als je die punten aan elkaar verbindt komt er onherroepelijk Jezus uit naar voren. Zo is het met de psalmen ook, en daarom zijn de psalmen erg mooi, de psalmen laten Jezus zien en brengen je dichter bij Hem.

Voor een uitwerking hiervan van 2 psalmen kan je kijken op http://arnhem.gkv.nl onder Downloads, Overkoepelend.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 06:41:43 pm door Marnix »
In nothing is the power of the dark lord more clearly shown than in the estrangement that devides all those who still oppose him - Tolkien

dingo

  • Berichten: 3483
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #82 Gepost op: september 28, 2005, 06:58:37 pm »
Het geheel aan reacties overziende kun je, imo gerust constateren dat behalve diegene die hier rechtstreeks mee te maken hebben in hun familie of gemeente, de belangstelling voor de (ideeen/leer van de) nieuwe vrijgemaakten vrijwel nihil is. Omgekeerd zal het niet veel anders zijn vermoed ik, triest maar het is niet anders.

Jakolien

  • Berichten: 557
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #83 Gepost op: september 28, 2005, 08:19:59 pm »

quote:

dingo schreef op 28 september 2005 om 18:58:
Het geheel aan reacties overziende kun je, imo gerust constateren dat behalve diegene die hier rechtstreeks mee te maken hebben in hun familie of gemeente, de belangstelling voor de (ideeen/leer van de) nieuwe vrijgemaakten vrijwel nihil is. Omgekeerd zal het niet veel anders zijn vermoed ik, triest maar het is niet anders.
Dat er binnen de GKV weinig belangstelling is voor de ideeën/leer van de nieuwe gereformeerde kerken (de 'nieuwe vrijgemaakten') is inderdaad een feit. Helaas! Want als die belangstelling er (vóór de breuk) wél was geweest, had de groeiende kloof misschien nog gedicht kunnen worden.  Maar als je met je laatste zijn bedoelt dat dat gebrek aan belangstelling waarschijnlijk wederzijds is, dan ben ik dat niet met je eens. Er is bij ons (de 'nieuwe vrijgemaakten') juist enorm veel belangstelling voor het gebeuren in de GKV, juist voor wat betreft 'leer en ideeën' (en dat geldt vast en zeker ook voor de achtergebleven verontrusten in de GKV), want het doet nu eenmaal erg zeer om de kerk waarin je bent opgegroeid, en waarin je zoveel mensen achterlaat, los te moeten laten. Je hoopt nog steeds vurig dat er een wonder gebeurt, en dat we weer (in gehoorzaamheid) gezamelijk kunnen optrekken.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 08:20:26 pm door Jakolien »
Om het belang van het anker te beseffen, moeten we de kracht van de storm voelen.

E-line

  • Berichten: 3300
  • 'tôôk-toktok'
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #84 Gepost op: september 28, 2005, 10:09:19 pm »
offtopic:Welkom terug op het forum, Jakolien! :)
Vandaag in Kampen was het weer minder druk dan vorig jaar... wellicht dat dat mee een bewijs is, dat veel actief-betrokken vrijgemaakten zich sinds 2 jaar geleden weer hebben vrijgemaakt?

Marnix, wellicht vind je iets op www.vreugdenhil.ontheweb.nl aan liedbesprekingen. Je zou ook kunnen kijken of iemand (je ouders ofzo) de woord-en-wereld-serie in huis hebben, dat boekje waar Fotogravinnetje aan refereerde, is namelijk in die serie verschenen (nr 40 ofzo, dacht ik).

Zijnkind

  • Berichten: 5099
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #85 Gepost op: september 28, 2005, 10:25:56 pm »

quote:

Jakolien schreef op 28 september 2005 om 20:19:
Dat er binnen de GKV weinig belangstelling is voor de ideeën/leer van de nieuwe gereformeerde kerken (de 'nieuwe vrijgemaakten') is inderdaad een feit. Helaas!
Hmmm..niet mijn ervaring dat er geen belangstelling zou zijn.
Wat de leer van de afgescheidenen betreft... De meeste van die ideeen zijn maar al te bekend. We hoeven slechts in het eigen verleden daarvoor te kijken.

quote:

Want als die belangstelling er (vóór de breuk) wél was geweest, had de groeiende kloof misschien nog gedicht kunnen worden.
Een zware beschuldiging die voor mij alleen maar onderstreept dat de afgescheidenen het eigen gelijk bevestigd willen zien en niet echt op het gesprek uit zijn. Maar het zijn jouw woorden. Mogelijk denken anderen er anders over.

quote:

Er is bij ons (de 'nieuwe vrijgemaakten') juist enorm veel belangstelling voor het gebeuren in de GKV, juist voor wat betreft 'leer en ideeën' (en dat geldt vast en zeker ook voor de achtergebleven verontrusten in de GKV), want het doet nu eenmaal erg zeer om de kerk waarin je bent opgegroeid, en waarin je zoveel mensen achterlaat, los te moeten laten. Je hoopt nog steeds vurig dat er een wonder gebeurt, en dat we weer (in gehoorzaamheid) gezamelijk kunnen optrekken.
Hoe komt het dan dat alle inniatieven om weer met elkaar in gesprek te komen uitsluitend uit gkv hoek komen?

offtopic:Welkom terug Jakolien. Fijn dat je het aandurft om je tussen de gkv-ers te begeven. Lijkt me niet makkelijk. Dat we het niet met elkaar eens zijn doet aan de vreugde niets af.
« Laatst bewerkt op: september 28, 2005, 10:27:43 pm door Zijnkind »
Spreuken 16: 3 Vertrouw bij je werk op de HEER, en je plannen zullen slagen.

Marnix

  • Berichten: 2614
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #86 Gepost op: september 29, 2005, 12:45:18 am »

quote:

Jakolien schreef op 28 september 2005 om 20:19:
[...]

Dat er binnen de GKV weinig belangstelling is voor de ideeën/leer van de nieuwe gereformeerde kerken (de 'nieuwe vrijgemaakten') is inderdaad een feit. Helaas! Want als die belangstelling er (vóór de breuk) wél was geweest, had de groeiende kloof misschien nog gedicht kunnen worden.  Maar als je met je laatste zijn bedoelt dat dat gebrek aan belangstelling waarschijnlijk wederzijds is, dan ben ik dat niet met je eens. Er is bij ons (de 'nieuwe vrijgemaakten') juist enorm veel belangstelling voor het gebeuren in de GKV, juist voor wat betreft 'leer en ideeën' (en dat geldt vast en zeker ook voor de achtergebleven verontrusten in de GKV), want het doet nu eenmaal erg zeer om de kerk waarin je bent opgegroeid, en waarin je zoveel mensen achterlaat, los te moeten laten. Je hoopt nog steeds vurig dat er een wonder gebeurt, en dat we weer (in gehoorzaamheid) gezamelijk kunnen optrekken.


Ja... maar op dat wonder hoop ik ook wat betreft de CGK en de NGK en nog veel meer kerkgenootschappen... Ik vind dat die relativering wel op zijn plaats is. Alleen was dat juist weer 1 van de kritiekpunten van de nieuwe vrijgemaakten dacht ik. In ieder geval denk ik niet dat het heeft gelegen aan gebrek aan belangstelling voor de mening van hen.... iedereen was ruim voldoende op de hoogte van de punten van elkaar... maar waren het op die punten niet met elkaar eens. Onenigheid hoeft niet het gevolg te zijn van te weinig belangstelling... je kan ook veel belangstelling hebben en het niet met elkaar eens zijn... ik heb de discussie gevolgd en me er wel wat in verdiept.... maar bleef het op veel punten niet met de kritiek eens.

En aan de andere kant, de kritiek was inderdaad glashard en er was maar 1 manier om de kloof te dichten: Onze ideeen en vormen terugveranderen zoals de nieuwe vrijgemaakten dat wilden.... zo werd het in de oproep tot reformatie en de 95 stellingen wel gebracht.
« Laatst bewerkt op: september 29, 2005, 12:49:37 am door Marnix »
In nothing is the power of the dark lord more clearly shown than in the estrangement that devides all those who still oppose him - Tolkien

Scholasticus

  • Berichten: 365
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #87 Gepost op: september 29, 2005, 11:42:16 am »
Een paar dagen geleden schreef ik:

quote:

Niet voor niets heeft Van Gurp in de Vechtstreek zoveel aanhang.

Niet iedereen begreep dat / vond het leuk.
In eerste instantie was het een losse flodder, maar er zit wel wat achter.
Voorop gesteld: ik houd van de mensen in de Vechtstreek. Het zijn meestal lieve, trouwe, gelovige mensen; de vrijgemaakte kerk zou ondenkbaar zijn zonder hen.
Daarom doet het me zo'n pijn dat juist deze mensen door - m.i. - misleidende voorlichting op een sectarisch smalspoor worden gebracht.
Wat dan het mogelijk heidense element in de Vechtstreek betreft: ik dacht in de eerste plaats aan de sterke gehechtheid aan tradities én aan de traditionele verbanden van familie en dorp. Soms lijkt de 'stam' of 'clan' belangrijker in de keuzes die men maakt dan inhoudelijke argumenten. Het zou me niet verbazen als in sommige gemeentes tussen Zwolle en Hardenberg er familie-gewijs gekozen wordt.
Verder kan de gehechtheid aan traditie en familie samen gaan met een sterke nadruk op de wet. Geloven is dan vooral: weten hoe je moet leven, je gedragen zoals het hoort.
In beide gevallen is volgens mij de vermaning van Paulus van kracht, om niet onderworpen te zijn aan

quote:

die zwakke en armelijke wereldgeesten (Galaten 4:3 en 9)
Paulus doelt daar op bindingen in het aardse leven, die de vrijheid in Christus ongedaan maken. Heidendom betekent dat je vastzit aan bloed en bodem, familie en natuur, wet en regel.

Scholasticus

  • Berichten: 365
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #88 Gepost op: september 29, 2005, 11:44:19 am »

quote:

Justin schreef op 28 september 2005 om 08:40:
[...]


Bij het examen van SdM had van Gurp het grootste aandeel in het 'doorzagen'.


De vraag komt op: hoe objectief is dat?
Zou de grote medestrijder in de Reformatie der Kerk geschikt zijn om predikant te worden?
Ja of Ja?

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #89 Gepost op: september 29, 2005, 04:11:55 pm »

quote:

Scholasticus schreef op 29 september 2005 om 11:44:
[...]


De vraag komt op: hoe objectief is dat?
Zou de grote medestrijder in de Reformatie der Kerk geschikt zijn om predikant te worden?
Ja of Ja?


Scholasticus, dit soort opmerkingen als jij nu maakt waren van te voren ingecalculeerd.
Maar het heeft ons niet weerhouden om toch deze weg te gaan.  
Dankbaar dat de HERE ons een broeder gegeven heeft met gaven die hem geschikt maken om predikant te worden.

Maar ja, maak dat een buitenstaander maar eens wijs  _/-\o_

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #90 Gepost op: september 29, 2005, 04:26:12 pm »

quote:

Scholasticus schreef op 29 september 2005 om 11:42:
Daarom doet het me zo'n pijn dat juist deze mensen door - m.i. - misleidende voorlichting op een sectarisch smalspoor worden gebracht.


Scholasticus, dr. J. Douma schreef onlangs in het ND dat de koers van de gereformeerde kerken vrijgemaakt op een gegeven moment gewijzigd is.
Het is die wijziging die de 'nieuwe vrijgemaakten' niet mee hebben kunnen maken. Want zij wilden blijven wie ze waren.
Betekent jouw uitspraak over ons nu dat de gereformeerde kerken vrijgemaakt ook eerst op een sectarisch smalspoor hebben gezeten?

Peter

  • Berichten: 2108
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #91 Gepost op: september 29, 2005, 04:27:41 pm »

quote:

marody schreef op 28 september 2005 om 12:39:
Helaas zeggen ze dat zij het ware geloofsysteem hebben en zeggen hiermee dat God net zo denkt als zij, en dat is levensgevaarlijk.
Niet alleen levensgevaarlijk, het is ook godslasterlijk. Dat trof mij in het stukje van SdM in de krant. Tot wel 3 x toe bewoordingen in de zin van "deze vrijmaking is het werk van de Here".

Overigens vond ik ook de bijdragen van Treurniet (en die van dsWim hierboven) van een bedenkelijk niveau.
Dus, fotogravinnetje, als er karikaturen worden neergezet in dit topic, dat hebben we dat geleerd van onze voorgangers.

Scholasticus

  • Berichten: 365
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #92 Gepost op: september 29, 2005, 04:32:45 pm »

quote:

Justin schreef op 29 september 2005 om 16:11:
[...]


Scholasticus, dit soort opmerkingen als jij nu maakt waren van te voren ingecalculeerd.
Maar het heeft ons niet weerhouden om toch deze weg te gaan.  
Dankbaar dat de HERE ons een broeder gegeven heeft met gaven die hem geschikt maken om predikant te worden.

Maar ja, maak dat een buitenstaander maar eens wijs  _/-\o_

Beste Justin, ik begrijp heel goed dat jullie deze keus hebben gemaakt. Ik geloof ook stellig en zonder ironie dat binnen de nieuw-vrijgemaakte kerken br. S. de Marie buitengewone gaven heeft om predikant te zijn.
Alleen vind ik de hele situatie zo wrang. In heftige discussies zo'n twee jaar geleden heb ik hartstochtelijk geprobeerd duidelijk te maken dat een kerkelijk uiteengaan niet nodig en voor Gods aangezicht niet verantwoord is. Daar sta ik nog steeds achter.
Intussen stel ik vast dat degenen die toen voor 'vrijmaking' gekozen hebben, consequent doorgaan om het 'kerkelijk leven' opnieuw vorm te geven. Dus inclusief dopen en avondmaal, het houden van classis en synode, en het beroepbaar stellen van een predikant op art. 8 KO. Het is allemaal volstrekt logisch. Alleen, ik vind de hele pretentie om te huilen. Temeer omdat de nieuw-vrijgemaakten niet ophouden om de GKV op alle mogelijke manieren zwart te maken (ik ben een van de - weinige? - trouwe lezers van Reformanda binnen de GKV). Opnieuw begrijpelijk omdat het bijdraagt aan de rechtvaardiging van de eigen keus. Maar 't gaat wel over lijken, en doet de waarheid soms een beetje geweld aan.
Hopelijk kunnen we elkaar voor Gods troon straks weer recht in de ogen kijken.
En ik hoop ook dat je afsluitende smiley niet betekent dat je me uitlacht (ik ben niet zo'n emoticon-kenner).

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #93 Gepost op: september 29, 2005, 04:41:27 pm »

quote:

Peter schreef op 29 september 2005 om 16:27:
[...]
Niet alleen levensgevaarlijk, het is ook godslasterlijk. Dat trof mij in het stukje van SdM in de krant. Tot wel 3 x toe bewoordingen in de zin van "deze vrijmaking is het werk van de Here".

Overigens vond ik ook de bijdragen van Treurniet (en die van dsWim hierboven) van een bedenkelijk niveau.
Dus, fotogravinnetje, als er karikaturen worden neergezet in dit topic, dat hebben we dat geleerd van onze voorgangers.


Peter, godslasterlijk is volgens mijn woordenboek; God honend. En honen is smaden of spotten.
Godslasterlijk lijkt me dan ook niet de juiste benaming voor wat SdM heeft geschreven. Hoe je ook denkt over de recente vrijmaking.

Zijnkind

  • Berichten: 5099
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #94 Gepost op: september 29, 2005, 04:54:06 pm »

quote:

Justin schreef op 29 september 2005 om 16:26:Betekent jouw uitspraak over ons nu dat de gereformeerde kerken vrijgemaakt ook eerst op een sectarisch smalspoor hebben gezeten?
Een terechte vraag. Er is wel een verschil in die zin dat het nu op veel minder hoeders aankomt dan na 1944. En dus gevaarlijker. Maar met het hele gkv systeem zoals het was tot in de jaren 80 met de ware kerk enzo... Ja, dat neigt naar sectarisme idd. Maar het is ook een afzetten tegen...Dat was toen en dat speelt ook nu mee. Het vervolg zal ook grotendeels hetzelfde zijn. Ook de afgescheidenen zullen veranderingen ondergaan....of ze willen of niet. Dat is niet te voorkomen...hooguit uit te stellen. Ik hoop voor hen dat in de toekomst er niet weer een breuk komt.
« Laatst bewerkt op: september 29, 2005, 04:55:26 pm door Zijnkind »
Spreuken 16: 3 Vertrouw bij je werk op de HEER, en je plannen zullen slagen.

elle

  • Moderator
  • Berichten: 7583
  • The way of the leaf
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #95 Gepost op: september 29, 2005, 04:57:14 pm »
Justin,
Toen ik ds van Gurp hartelijk hoorde danken dat God Zijn kerk ook in deze tijden heeft bewaard, en vervolgens vurig hoorde bidden of God nog maar veel dolende schapen uit de GKv de weg mocht wijzen die zij gegaan waren, voelde ik mij behoorlijk geschoffeerd (was de eerste keer dat ik de neiging voelde om uit een kerkdienst weg te lopen).
Daarna dacht ik: ds van Gurp verkettert mij hier. Want: ik beschouw mijzelf niet als dolend schaap dat een verkeerde weg bewandelt. Sterker nog: ik beschouw mij als kind van God, en maak deel uit van het lichaam van de bruid van Christus.
Ds van Gurp sneed in dat gebed onterecht honderden mensen af van het lichaam. En dat kun je, imho, als laster opvatten. Die arrogantie is wat mij betreft inderdaad godslastering. Niet hij, maar Christus bepaalt wie de Zijnen zijn.

Verder heb ik niet het idee dat mijn oma, volgelinge van het eerste uur, hetzelfde beweert. In die zin valt ze haar predikant dus af.
« Laatst bewerkt op: september 29, 2005, 04:58:59 pm door elle »
"Ask not what the Body can do for you. Ask what you can do for the Body."[/]

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #96 Gepost op: september 29, 2005, 05:00:34 pm »

quote:

Scholasticus schreef op 29 september 2005 om 16:32:
[...]

Beste Justin, ik begrijp heel goed dat jullie deze keus hebben gemaakt. Ik geloof ook stellig en zonder ironie dat binnen de nieuw-vrijgemaakte kerken br. S. de Marie buitengewone gaven heeft om predikant te zijn.
Alleen vind ik de hele situatie zo wrang. In heftige discussies zo'n twee jaar geleden heb ik hartstochtelijk geprobeerd duidelijk te maken dat een kerkelijk uiteengaan niet nodig en voor Gods aangezicht niet verantwoord is. Daar sta ik nog steeds achter.
Intussen stel ik vast dat degenen die toen voor 'vrijmaking' gekozen hebben, consequent doorgaan om het 'kerkelijk leven' opnieuw vorm te geven. Dus inclusief dopen en avondmaal, het houden van classis en synode, en het beroepbaar stellen van een predikant op art. 8 KO. Het is allemaal volstrekt logisch. Alleen, ik vind de hele pretentie om te huilen. Temeer omdat de nieuw-vrijgemaakten niet ophouden om de GKV op alle mogelijke manieren zwart te maken (ik ben een van de - weinige? - trouwe lezers van Reformanda binnen de GKV). Opnieuw begrijpelijk omdat het bijdraagt aan de rechtvaardiging van de eigen keus. Maar 't gaat wel over lijken, en doet de waarheid soms een beetje geweld aan.
Hopelijk kunnen we elkaar voor Gods troon straks weer recht in de ogen kijken.
En ik hoop ook dat je afsluitende smiley niet betekent dat je me uitlacht (ik ben niet zo'n emoticon-kenner).


Lijkt me een beetje selectieve verontwaardiging wat je hierboven schrijft over zwart maken.
Dr. J. Douma veegt op 8 september jl. in het ND publiekelijk met dr. van Gurp en alle nieuw-vrijgemaakten de vloer aan als reactie op een interview door het ND met de heer Scheps.
En dat door heel bagatelliserend te schrijven over de redenen van de vrijmaking. Alsof daar in Reformanda niet uitvoerig argumenten zijn voor gegeven.
Je kan het met die argumenten oneens zijn, wat mij betreft, maar je moet niet net doen alsof die argumenten niet genoemd zijn en het alleen maar gaat over kritisch zijn om een bepaalde zondagsopvatting en over enkele andere aangedikte belijdenisverlatingen.

En zelf doe je in bovenstaande iets vergelijkbaars. Zonder man en paard te noemen schrijf je dat het over lijken gaat en dat de waarheid soms een beetje geweld wordt aangedaan, de manier waarop in Reformanda geschreven wordt.
Dat is toch geen manier van omgaan met elkaar?

Overigens was die smiley niet bedoeld om je uit te lachen. Slechts om te onderstrepen dat ik niet de verwachting had dat ik je zou overtuigen.

Justin

  • Berichten: 787
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #97 Gepost op: september 29, 2005, 05:10:03 pm »

quote:

elle schreef op 29 september 2005 om 16:57:
Justin,
Toen ik ds van Gurp hartelijk hoorde danken dat God Zijn kerk ook in deze tijden heeft bewaard, en vervolgens vurig hoorde bidden of God nog maar veel dolende schapen uit de GKv de weg mocht wijzen die zij gegaan waren, voelde ik mij behoorlijk geschoffeerd (was de eerste keer dat ik de neiging voelde om uit een kerkdienst weg te lopen).
Daarna dacht ik: ds van Gurp verkettert mij hier. Want: ik beschouw mijzelf niet als dolend schaap dat een verkeerde weg bewandelt. Sterker nog: ik beschouw mij als kind van God, en maak deel uit van het lichaam van de bruid van Christus.
Ds van Gurp sneed in dat gebed onterecht honderden mensen af van het lichaam. En dat kun je, imho, als laster opvatten. Die arrogantie is wat mij betreft inderdaad godslastering. Niet hij, maar Christus bepaalt wie de Zijnen zijn.

Verder heb ik niet het idee dat mijn oma, volgelinge van het eerste uur, hetzelfde beweert. In die zin valt ze haar predikant dus af.


Elle, laten we wel wezen, als het goed is wordt in de GKV gebeden dat wij van onze dwaalweg zullen terugkeren.
Dat is, meen ik, ook de oproep die jullie synode naar ons doet uitgaan.
Zo hoort het ook, als je werkelijk staat voor de zaak.
Onze vrijmaking zien wij als een werk van de HERE, inderdaad. Anders hadden wij ons ook niet mogen vrijmaken. Dan was dat een daad van ongehoorzaamheid geweest.

Na de vrijmaking van 1944 werd de HERE ook gedankt voor de vrijmaking. Terwijl men echt wel wist dat er ook toen velen achterbleven die ook werkelijk de HERE wilden dienen.
Danken voor vrijmaking is niet godslasterlijk maar Hem danken voor Zijn werk.
Dat betekent ook nu niet dat je al die mensen die achterblijven afschrijft.
Dat moet je echt van me aannemen.

Dieterich

  • Berichten: 189
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #98 Gepost op: september 29, 2005, 05:13:52 pm »
Waar twee gereformeerden zijn, heb je een kerk. Waar drie gereformeerden zijn, heb je een kerkscheuring. Ik begrijp niet waarom gereformeerde christenen in Nederland steeds weer het wereldrecord meeste kerken willen breken. Wie dienen wij eigenlijk met de decimalisering van de kerk? Ik begrijp goed dat er een verschil is tussen vrijzinnig, humanistisch aan de ene en gereformeerd christendom aan de andere kant, maar ik begrijp niet dat mensen die door de Geest God in Christus hebben leren kennen elkaar steeds geestelijk de maat willen nemen. Een theoloog uit de twintigste eeuw omschreef Nederland ooit als dat land onder aan de Rijn, waar het rookt van kerkstrijd. Na vele decennia is die rook nog steeds niet opgetrokken. Waar zou dat aan liggen? Misschien zouden we daarover moet spreken, i.p.v. het voeren van voor- dan wel achterhoede gevechten.
Wenn sich Menschen zu Jesus Christus bekennen, blicken sie paradoxerweise auf das Eschaton zurück.

elle

  • Moderator
  • Berichten: 7583
  • The way of the leaf
    • Bekijk profiel
2 jaar na de "vrijmaking"
« Reactie #99 Gepost op: september 29, 2005, 05:28:12 pm »
Het betreuren dat jullie de weg van de nieuwe vrijmaking ingaan is niet hetzelfde als verketteren. Ik zou graag met jullie avondmaal vieren, ondanks de verschillen in opvatting, maar vermoed dat dat er niet inzit, omdat jullie niet bij mij aan willen gaan, en ik niet bij jullie aan zal mogen gaan. Ik veroordeel jullie geenszins (alleen de vrijmaking, en misschien ds van Gurp en SdM, maar dat zou mij niet tot eer strekken).
Volgens mij doet onze synode dat ook niet: a: de verschillen rechtvaardigen de breuk niet; b: Gods kinderen kunnen verschil van inzicht hebben omdat wij in een gebroken wereld leven. En c: wij mogen niet over elkaar oordelen (maar hebben dus wel de opdracht om samen het werk van Jezus te gedenken middels bijv. het avondmaal).

Ds van Gurp zei idd niet met zoveel woorden dat mensen die bewust achter bleven in de GKv dus ketters waren die God ongehoorzaam bleken.
Maar hij dankte God voor het bewaren van Zijn kerk (daarmee de GKv als kerk van God afschrijvend) en bad om inzicht voor de achtergeblevenen. Dus trek ik de conclusie: Aan mijn inzicht zal niet veel veranderen, ik blijf willens en wetens in de kerk die hij zojuist heeft afgeschreven, en zal dus ook door hem als kind van God zijn afgeschreven (zoniet, dan neem ik aan dat ik mag aangaan aan het avondmaal. En als dat mag, dan zie ik niet in waarom er gescheurd is).

Of trek ik hier een verkeerde conclusie? Zoja: waar ga ik dan de mist in?
"Ask not what the Body can do for you. Ask what you can do for the Body."[/]